piątek, 22 lipca 2016

MyślistwoMyślistwo powstało już w epoce kamienia łupanego, kiedy to człowiek nauczył się osadzać odpowiednio wymodelowane kamienia na długim drzewcu. Były to oszczepy. Z samego, ostro zakończonego kamienia powstały pierwsze noże. Broń myśliwską wykonywano również z kości, a nawet samego drewna (maczugi). Szybko człowiek nauczył się polować w grupie. Zapędzano zwierzynę do wąwozów, lub kopano doły – pułapki zakryte gałęziami przeważnie na mamuty. Pod koniec epoki kamienia łupanego wynaleziono łuk i strzały. Bardzo pomocne w polowaniu okazały się oswojone wilki, które były przodkami psów.Współczesne najbardziej znane psy myśliwskie to charty (w kynologii są jednak odrębną grupą), wyżły, ogary. Niektóre psy jak np. borzoj czy wilczarz irlandzki były wykorzystywane do polowań nawet na wilki. W Polsce polowanie z chartami jest zakazane.


W miejscowości Lascaux (Francja) i Altamira (Hiszpania) znaleziono wśród słynnych malowideł naskalnych wizerunki zwierząt.
Człowiek na wskutek polowań wytępił ogromne ilości zwierząt. W samej tylko epoce kamienia łupanego wytępiono takie zwierzęta jak: mamut, niedźwiedź jaskiniowy, megaterium i glyptodon.Starożytni Egipcjanie przyuczali koty do polowań na ptaki.


W Polsce średniowiecznej polowanie na takie ssaki jak: jeleń, żubr, tur, łoś było dozwolone tylko dla króla i rycerstwa. Królowie tacy jak Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło i Zygmunt III Waza wprowadzili ochronę okresową łosi, żubrów, tarpanów, bobrów, aby mogły odchować potomstwo.Obecne tereny Umfolazi National Park były terenami łowów zuluskich królów.
W średniowieczu niższe warstwy społeczne używały raków w celu wypędzania zwierząt z nor.Sokolnictwo również powstało w średniowieczu, a polegało na używaniu do polowań ptaków drapieżnych, zwłaszcza sokołów, stąd nazwa.

Obecnie również istnieje prawo łowieckie. Zwierzęta otaczane są ochroną pełną (niedźwiedź brunatny) lub okresową (bażant). U tych ostatnich ptaków chronione przez cały rok są tylko samice. Prawo łowieckie często jest łamane przez nielegalnych myśliwych (kłusowników). W wyniku ich zwyrodniałej i barbarzyńskiej działalności giną nie tylko zwierzęta, ale także chroniący je ludzie, czego najlepszym przykładem była śmierć Diany Fossey.