poniedziałek, 30 marca 2015

Lamastan

,,Ty, który otworzyłeś usta i pokazałeś kły,
Ty, który masz troje oczu na strasznej twarzy,
Ty, który założyłeś na siebie wieniec z czaszek,
Ty obdarzony twarzą, na którą nie da się patrzeć […]'' - tybetańska modlitwa do Mahakali

Jak podaje ,,Bursztynowa Księga'' po upadku zaczarowanego meteorytu w 2012 r. Wyżyna Tybetańska przekształci się w bagnistą nizinę, z której chińscy okupanci uciekną w popłochu. Potomkami współczesnych Tybetańczyków będą w erze runwirskiej Lamastańczycy – mieszkańcy rozległej krainy nad wielką rzeką Lhassallą, na wschodzie Kontynentu Czeczeńskiego, mającej dostęp do Morza Himalajskiego i Oceanu Mucala.

Stolicą Lamastanu będzie Shangri – La. Inne wielkie miasta to: Szambala, Agartha, Apso, Han, Dalajdakin, oraz parę innych. Na czele będzie stał odbierający cześć boską król – jako pierwszy na tron wstąpi Kulika z dynastii Oleku. Urzędowym językiem będzie język lamastański wywodzący się z dzisiejszego języka tybetańskiego, zapisywany pismem lamastańskim. Walutą będzie srebrna moneta phon (1 phon = 100 pisti).

Lamastańczycy będą czcić wiele bóstw i demonów, takich jak: potworny Mahakala i jego żona a zarazem siostra – Mahakali, Haszuman (bóg – gibon), Czarna Niedola (bogini ciemności) i Światłość (bóstwo światła)1, Jama (bóg nauki i zmarłych), Kubera (bóg nauki), Wadżrapani (bóg deszczu i okultyzmu), Dakinie (5 – głowe i wielorękie boginie inicjacji i nauk, odziane tylko w kolczugi z ludzkich kości, latające na wielkich orłach i żywiące się ludzkimi wnętrznościami), Hajagriwa (bóg – strażnik świętych ksiąg, strzegący ich przed demonami), bogini kołodziejstwa Dharma, boginie Lama i Karnapa, bóg roślin Milarepa (przez Runwirów nazywany Miłorzębem), Budda, Bodisatva, Geser (deifikowany król z odległej przeszłości walczący ze złem), Bon (bóg czarnej magii wymagający ofiar z ludzi), bogini kartografii Mandala i wiele innych. Lamastańczycy będą praktykowali magię i ofiary z ludzi, a także będą używać młynków modlitewnych.
Bagna i lasy Lamastanu będą zamieszkiwały liczne zwierzęta i istoty rozumne jak: smoki, gryfy, jednorożce, skrzydlate tygrysy i skrzydlate pantery, Minotaury z głowami jaków, Irbowie (pół – ludzie, pół – irbisy), błękitne tygrysy, pandy sepiowe, chuti (rodzaj hien), dremo (rodzaj niedźwiedzia), huang yao (olbrzymie łasice), antylopy kozie, robaki śmierci (rażące prądem i plujące kwasem), niedźwiedzie drzewiaste, tygrysy Shing Mun, Tcho – Tcho (rasa demonicznych karłów – ludożerców), Tygrowie (ludzie z głowami tygrysów), małpy lisie (budujące kamienne osady), wskrzeszone przez magię meteorytu dinozaury z gatunku mahakala i yeti (mieszkające na Wyspie Yeti na Morzu Himalajskim).
1 Czesław Białczyński opisujący w ,,Księdze tura'' miłosne zbliżenie boga światła Świętowita i bogini ciemności Nicy mógł właśnie wzorować się na tybetańskim micie o Światłości i Czarnej Niedoli.