czwartek, 9 lipca 2020

,,Maruszka i książę''


,,Kto ma sól, ten jest król’’ - przysłowie polskie


W lipcu 2020 r. obejrzałem czechosłowacki film fantasy ,,Maruszka i książę’’ (słowackie: ,,Sol’ nad zlato’’; inny tytuł: ,,Sól cenniejsza niż złoto’’) z 1982 r. Nakręcił go Martin Holly (1931 – 2004) na podstawie słowackiej baśni ludowej. Zawarte w niej motywy wędrowne pojawiają się już w ,,Historii królów Brytanii’’ Geoffreya z Monmouth, dramacie ,,Król Lear’’ Williama Szekspira i w greckim micie o Midasie.
Akcja rozgrywa się w fikcyjnym królestwie w średniowiecznej Europie.


Główną bohaterką jest królewna Maruszka – najmłodsza córka króla Prawosława, mająca dwie starsze siostry – Wandę kochającą złoto i Barbarę lubującą się w diamentach. Maruszka kochała Księcia Soli – syna króla Podziemnego Świata. Król Prawosław za radą mądrego błazna poddał córki próbie. Każda z nich miała powiedzieć jak bardzo go kocha. Wanda, która wybrała sobie za męża króla Norberta, powiedziała, że kocha ojca bardziej niż złoto. Barbara, która związała się z królem Kazimierzem przedkładała ojca nad diamenty. Natomiast Maruszka powiedziała, że kocha ojca bardziej niż sól. Prawosław obraził się za to prozaiczne porównanie i wypędził córkę. Wówczas podziemny król rzucił na jego państwo klątwę zamieniającą sól w złoto. W rezultacie potrawy straciły smak i zaczęły się psuć, ludzie i zwierzęta zaczęły chorować, zaś cenny minerał trzeba było kupować za bezcen za granicą, a i tak w granicach państwa Prawosława zamieniał się w paradoksalnie bezużyteczne złoto. Tymczasem syn podziemnego króla zamienił się w słup soli jak żona Lota i nawet jego władający potężnymi czarami ojciec nie mógł go odczarować. Wydziedziczona przez ojca Maruszka tułała się po lasach i górach gdzie spotkała tańczące wiły. Królowa podziemia pod postacią Mądrej (eufemistyczne określenie wiedźmy) poddała Maruszkę próbom. Gdy przekonała się, że dziewczyna jest wierna i szczera, wyjawiła jej sposób na odczarowanie księcia. Maruszka i Książę Soli wzięli ślub w Podziemnym Świecie. Gdy królewna powróciła na powierzchnię, przywróciła utraconą sól królestwu swego ojca, któremu wybaczyła. Razem ze swym wybrankiem została koronowana na następczynię króla Prawosława.
W filmie na uznanie zasługują: piękna i szlachetna bohaterka, wspaniałe widoki słowackiej przyrody i mądre przesłanie ;).