środa, 3 kwietnia 2019

W odpowiedzi MichałowiNiedawno Czytelnik podpisujący się jako Michał na stronie ,,Lubimy czytać'' ocenił negatywnie moją powieść o królowej Tatrze dając jej ocenę 3/10. Krytykował wielką liczbę postaci ledwie wymienionych, język, który uznał za ,,prosty'', a zarazem trudny do zrozumienia, oraz liczne dygresje. Napisał też:

  ,,Trudno ocenić skąd autor czepie inspiracje, ponieważ wpisując postaci lud zdarzenia do wyszukiwarki znajduje się tylko jeden trafny wynik kierujący na blog o mitologii słowiańskiej, który prowadzi ... Tadeusz Klarowski''.

Odpowiem na ten ostatni zarzut. Moja powieść nie jest tak naprawdę odwzorowaniem mitologii słowiańskiej w skali 1:1 (co zresztą nie jest do końca możliwe przy małej ilości źródeł), ale literacka wariacją na jej temat, którą nazywam mitologią slawianistyczną. Zawiera ona wątki słowiańskie (np. Mokosza, Jarowit, Kościej), ale też bałtyckie (Jurata), greckie (centaur), germańskie (trolle) i wiele innych, co można zobaczyć analizując moje opowiadania zamieszczone na blogu. Wiele motywów (np. Agej, Enkowie, Oxiowie - rasa ludzi z głowami fok) pochodzi bezpośrednio z mojej bujnej wyobraźni; z fantazji na jawie, a czasem też ze snów (np. tapir rzucający masłem w ludzi). Jako pisarz fantasta mam do tego pełne prawo. 
  W pełni szanuję prawo zawiedzionego Czytelnika do własnego zdania i pozdrawiam go. 

Trzy pochwałyDziękuję Kamilowi, Wojtkowi i Bartkowi za pozytywne opinie o mojej książce wyrażone na stronie ,,Produkty - Warszawa.pl.'' ;).