piątek, 9 sierpnia 2019

Mitradates Eupator


,,Bajkowa biografia Mitradatesa Eupatora doskonale ową eschatologiczną nadzieję ilustruje: jego narodziny zapowiada kometa, błyskawica uderza w nowo narodzone dziecko, lecz nie pozostawia śladów z wyjątkiem jednej blizny; edukacja przyszłego króla to długa seria prób inicjacyjnych; od swej koronacji Mitradates, jak zresztą inni królowie jest uznawany za wcielenie Mitry'' - Mircea Eliade ,,Historia wierzeń i idei religijnych tom II Od Gautamy Buddy do początków chrześcijaństwa''

,,Czarodziejski dzwoneczek''


,,Dzieci lubią misie,
Misie lubią dzieci’’
- Janusz Galewicz (tekst) ,,Pora na dobranoc’’W sierpniu 2019 r. obejrzałem sowiecką kreskówkę ,,Czarodziejski dzwoneczek’’ (ros. ,,Czudiesnyj kolokolczik’’) z 1949 r. w reżyserii Walentiny Brumberg (1899 – 1975) i jej siostry Zinaidy Brumberg (1900 – 1983).


Fabuła mocno przypomina baśń Afanasjewa o Dziadku Mrozie. Również tu główną bohaterką jest dobra i pracowita dziewczynka (Masza) prześladowana przez złą macochę i jej córkę (Łuszę). Macocha wygnała Maszę do lasu. Zamiast Dziadka Mroza pojawia się niedźwiedź mieszkający w leśnej chatce i władający magią (prawdopodobnie jest śladem słowiańskiego boga Welesa). Niedźwiedź początkowo chciał zjeść Maszę za to, że weszła nieproszona do jego chatki. Dziewczynka miała zostać zjedzona jeśli przegra w ciuciubabkę, lecz uratowała ją mówiąca ludzkim głosem myszka, która wzięła do łapki tytułowy dzwoneczek. Masza wróciła do chaty obdarowana przez niedźwiedzia licznymi dobrami. Wówczas macocha wysłała do lasu Łuszę, licząc, że ta przyniesie jeszcze więcej prezentów. Jednak niedźwiedź ukarał leniwą dziewczynę zamieniając jej pieniądze w śmieci.
Sądzę, że omawiana baśń dostarczyła inspiracji twórcom współczesnej rosyjskiej kreskówki ,,Masza i niedźwiedź’’ ;).