wtorek, 24 czerwca 2014

Najciekawsze imiona z mojej twórczości

Agej – imię boga, odpowiednika Iluvatara. Inspiracji dostarczył mi Jakopas ov Statev, który kiedyś wypowiedział słowa: ,,Atrit, patrit, agej''. Janes ov Calcium słysząc imię Agej, miał błędne skojarzenia z homoseksualizmem.Agip – pies Teosta Cara Słońce. Jego imię jest nazwą firmy, w której logo widnieje czarny, sześcionogi pies zionący ogniem.Alosza Syn Wołwcha – jego pierwowzorem był Alosza Popowicz, jeden z bohaterów ruskich bylin. Wołwch to nazwa staroruskiego, pogańskiego kapłana.Altaira – pramatka smoków. Jej imię wywodzi się od nazwy gwiazdy – Altair.
Anatolij Rdzeniejew – personifikacja rdzy, co zaważyło na nazwisku. Wymyśliłem go pod wpływem ,,Mistrza i Małgorzaty'' stąd jego rosyjskie imię i znajomość języka rosyjskiego.Anej – imię żeńskie noszone min. przez trzy królowe rusałek z ery dziewiątej. Wspak czyta się je Jena, czyli Joanna.
Anej Arztein – tygrysica, żona króla tygrysów Bengalii.

Aredvi Milovana – odpowiednik sierotki Marysi. Początkowo miała się nazywać Milenica. Imię Aredvi (jedno z imion Mokoszy) pochodzi z mitologii perskiej; jest to nawiązanie do bogini Ardwisury Anahity, którą utożsamiłem z Mokoszą. Dziewczynka nie nosi imienia Maria, ponieważ żyła w czasach przedchrześcijańskich.Arvot Baldas – wodny niedźwiedź z ery jedenastej. ,,Łacińskie słowo Ursus jest pochodzenia indoeuropejskiego od słowa orksos, od którego powstały także nazwy niedźwiedzia w różnych językach: arktos (grecki), arz (bretoński), arth (galijski), art (irlandzki), ours (francuski). W innych językach źródłosłów indoeuropejski określający kolor brązowy […] dał początek słowom […] baldo (hindi, w Księdze dżungli)'' - ,,Świat dzikich zwierząt nr 15 Niedźwiedź brunatny''. Imię Arvota Baldasa w żaden sposób nie nawiązuje do szczecińskiego polityka Artura Balasza.
Arvot Marucha – książę niedźwiedzi z ery dwunastej. Marucha to dawne, łowieckie okreslenie niedźwiedzia. Tworząc tą postać w żadnym wypadku nie inspirowałem się bloggerem Gajowym Maruchą.
Ayałakay – wodnik, władca jeziora Nordlin (Bajkał). Jego imię pochodzi od zniekształconej nazwy Bajkału.
Ayisaca – wspak Casiya, czyli Katarzyna. Imię popularne w erze dziewiątej.
Bałkan Łobasta – praojciec wodników. Eponim Bałkanów, imię Łobasta to nazwa jednego ze słowiańskich demonów wodnych (A. Gieysztor ,,Mitologia Słowian'').
Barannus – król Puany z ery jedenastej. Jego imię będące zniekształconą wersją imienia Bajan wziąłem z ,,Nowych Aten'' ks. Benedykta Chmielowskiego (J. Tuwim ,,Czary i czarty polskie, oraz wypisy czarnoksięskie''). Janes ov Calcium sądził, że ów bohater nazywa się Barannus bo był głupi jak baran.
Betel – Gausse – królowa – ropucha z jeziora Mamir w Burus. Jej imię jest nazwą gwiazdy.Bharatiena – królowa rusałek z ery dziewiątej. Jej imię pochodzi z języka hindi, gdzie ,,Bharat'' oznacza Indie.

Biały Ślad – królewna z Atlantydy, żona celtyckiego żeglarza Manamana. Gdzie stanęła tam wyrastały białe koniczynki. Jej pierwowzorem była piękna Olwena z mitologii celtyckiej.
Biały Tulipan – murzyński król Tassilii, którego imię zaczerpnąłem ze snu.
Bielskobiał – mąż Kaztii, siostry Tatry. Jego imię nasuwa skojarzenia z miastem Bielsko – Biała w Polsce.
Buciej – jeden z Enków patronujący pracy szewców.
Byczun – Minotaur, który w erze jedenastej rządził Ultima Thule z mandatu Kościeja. Słowa ,,Byczun'' używała moja śp. Babcia na określenie silnych i rosłych mężczyzn.
Ciriakizi – wampirzyca z Cipangu (Japonii) żyjąca w erze trzynastej.
Czarna Wólka – potwór, w którego czarownica zamieniła wójta – pedofila. Jego imię jest zniekształconą nazwą … czarnej wołgi, o której po raz pierwszy usłyszałem w dzieciństwie, na działce u wujostwa w radiu.Czerwony Człowiek – potężny car całej Azji z ery trzynastej, wyglądający jak polska karykatura Lwa Trockiego z okresu wojny polsko – bolszewickiej (N. Davies ,,Złote ogniwa''). Symbolizuje komunizm.Deneb – wielki, biały ryś, którego imię jest nazwą gwiazdy.
Dziewanna Šumina Mati - Enka patronująca lasom i leśnym zwierzętom. Imię Dziewanna pochodzi z panteonu Jana Długosza, zaś jej tytuł oznacza po serbsku ,,leśną matkę'' (A. Gieyssztor ,,Mitologia Słowian'').
Dzika Juda – wymyślone przeze mnie słowiańskie imię Behemota.
Dziwica – od przymiotnika ,,dziwy'', czyli dziki, imię Enki – wojowniczki i łowczyni, którą zapożyczyłem z wierzeń łużyckich.
Dżawa – rusałcza królewna z ery dziewiątej. Była eponimem wyspy Jawy (nazywanej Dżawa w ,,Opisaniu świata'' Marco Polo).

Enkowie – odpowiednik Valarów i eldilów noszących imiona słowiańskich bogów. Nazwa Enkowie pochodzi od starokrasnego ,,enkił'', czyli anioł. Nie należy w tym dopatrywać się nawiązania do sumeryjskiego boga Enkiego.
Erydan – król wampirów z ery jedenastej. Jego imię jest dawną nazwą rzeki Padu.
Estinus – olbrzymi praojciec raków. W XVI wieku Stefan Falmierz pisał o podnawce, że jest to ,,rybka jak Estinus barzo moczna'' (Z. Stromenger ,,Dziwy świata zwierząt'').
Fafnir Urukajewicz – smok z ery siódmej. Imię Fafnir pochodzi z ,,Pieśni o Nibelungach'', zaś przydomek ,,Urukajewicz'' nawiązuje do rasy Uruk – hai z ,,Władcy Pierścieni''.
Fitek – kot Teosta. Imię Fitek po raz pierwszy usłyszałem z ust pani Haliniany ov Ivankus, która uczyła mnie KOSS – u.
Gaciej – jeden z Enków, patronujący pracy krawców.Grabiuk – krwiożerczy potwór podobny do drzewa grabu. Jego pierwowzorem był Kalikst Graba (bohater książki ,,Pan Graba'' Elizy Orzeszkowej), który w moim śnie pożerał moją koleżankę Silvainę ov Lysarayakovą.
Innowojciech Błyszczyński – jego pierwowzorem był Pan Błyszczyński z wiersza Bolesława Leśmiana. Imię ,,Innowojciech'' wymyśliłem w 2005 r. w szpitalu psychiatrycznym kierując się sugestią pana Voytakusa ov Viernitisa, który mnie odwiedził.
Ixlavok – wspak: ,,Kowalski'', królewicz Płanetników z ery jedenastej.
Kadłub – analapijski wojownik, przodek bł. Wincentego Kadłubka
Kalimantian – wodnik, syn królowej rusałek Bharatieny. Kalimantian do dawna nazwa Borneo.Kałmakija – rusałka z ery dziewiątej, jej imię pochodzi od nazwy rosyjskiej republiki autonomicznej Kałmucji.
Kaztia – nowoludzki (używany w erze jedenastej) odpowiednik imienia Katarzyna.
Kąsacz – żmij z ery jedenastej. Jego imię początkowo oznaczało kosmitę z planety Gadziny.
Kellu Symur i Kellu Simi – Abö – dwóch Oxiów; ludzi z głowami fok, pochodzących z terenów dzisiejszej Estonii.
Kunetej – jeden z leśnych Enków, mający postać człowieka z głową kuny.
Kwietna – kobieta stworzona z kwiatów; wymyślony przeze mnie słowiański odpowiednik zarówno celtyckiej Bloddeuwedd jak też św. Marii Magdaleny. Pani Okiena ov Hrosanta myślała, że Kwietna była córką Kwietnia.

Kylnem z Małego Młyna – jego pierwowzorem był ukraiński nacjonalista Andrej Melnyk. Imię tego orskiego księcia jest anagramem nazwiska Melnyk.
Lamia – żmij, książę Morza Śródziemnego z mandatu Juraty.
Leu i Veder – pierwsza para Neurów. Leu znaczy po starofrancusku wilk, zaś imię Veder pochodzi od wadery, czyli wilczycy.
Malkieš – po starokrasnemu: perła. Imię czarnej jamniczki należącej do Tatry. Jej pierwowzorem była rzeczywiście istniejąca suczka Voytakusa ov Višnica.
Malkieš Lysarayata – królowa czarownica z ery dziewiątej. Jej imię znaczy ,,Perła Łysicy''.
Małił Człowietyszył – skoczek narciarski z ery jedenastej; jego pierwowzorem był Adam Małysz.
Margus – mongolska wersja imienia Marek. Jego pierwowzorem był Marko Krjalević.

Mari – królowa rusałek z ery dziewiątej; jej imię jest nazwą jednej z republik autonomicznych w Rosji.
Martahuz Cisowiak – łowca niewolników z ery dwunastej pochodzący znad rzeki Cisy. Jego imię pochodzi od martahuzów; łowców ludzi z ,,Bożych bojowników'' Andrzeja Sapkowskiego.
Marycha – rusałka służąca królowej Betel – Gausse, jej imię zaczerpnąłem z książki Joanny Iwaszkiewicz ,,Samozagłada''? (piosenka: ,,Tu Wiłkokuk z Marychą figlowali nielicho […]'').
Mar – Zanna – inaczej Marzanna, której imię zapisałem w ten sposób aby pokazać, że wywodzi się ono od mrozu, a nie od marzeń.Miesiąc Kranica – wojowniczka z Vinety. Jej imię oznacza ,,Krwawy Księżyc'' i zostało pośrednio zaczerpnięte z księgi ,,Popol vuh''.
Mirungow – słoń morski (Mirunga leonina) z ery jedenastej.
Mngvi – murzyński bohater z ery jedenastej, wykarmiony w dzieciństwie przez dzikiego kota – mngvę.
Morzej Pyszałek – wymyślone przeze mnie, słowiańskie imię Lewiatana – demona pychy i potwora morskiego.
Naraicarot – imię dwóch królów wampirów z ery jedenastej. Jest to połączenie anagramu nazwiska rumuńskiego filozofa Emila Ciorana i imienia diabła Astarota.
Niemal Człowiek – król kikimor. Jego imię zaczerpnąłem z rosyjskiej baśni (antologia ,,Mocarni czarodzieje''). Jest to bodaj najdziwniejsze imię w całej mojej twórczości.
Novals i Aivalsa – pierwsza para ludzi, odpowiednik Adama i Ewy. Ich imiona wymówione wspak to : Slavon i Slavia (nawiązanie do Słowian).
Nubi – murzyński heros z ery jedenastej. Jego imię nawiązuje do starożytnej Nubii, czyli dzisiejszego Sudanu.
Ognieszka – żeński duch ognia. Jej imię pochodzi zarówno od ognia jak i od imienia Agnieszka.
Ovov Tęczookinson – jeden z leśnych Enków mający postać białego wilka. Początkowo miał się nazywać Olaf Tęczooki.
Pani Krowiarka – postać zapożyczona z mitologii jakuckiej (Sławoj Szymkiewicz ,,Herosi tajgi'').Par – Ušan – patriarcha, założyciel grodu Mohenedźo Daro w Bharacji. Jego pierwowzorem był pierwszy człowiek Parusz z mitologii indyjskiej.
Polesza – czarny lew czczony przez Poleszuków.

Ridan – czarny orzeł z godła Niemiec, personifikacja nadiru (jego imię jest anagramem słowa nadir).
Rigel – jeden z Enków; człowiek z głową słowika patronujący muzyce. Jego imię jest nazwą gwiazdy.
Rinkajzen ov Štafingaff – rozbójnik z Ojcowa, jego pierwowzorem był Rumcajs.
Rościel – król strzyg z ery dziewiątej. Jego imię jest polską, ludową wersją nazwiska Rotszyld (Janina Hajduk – Nijakowska ,,Nie wszystko bajka'').
Rupiłło ze Śląża – analapijski alchemik, którego pierwowzorem był Rupilius Ślązak, o którym po raz pierwszy przeczytałem w książce ,,Boży bojownicy'' Andrzeja Sapkowskiego.
Ruta – królowa rusałek i wodników, wojowniczka i uzdrowicielka, przyjaciółka królowej Tatry. Jej imię pochodzi od starokrasnego ,,rutyj'', czyli czerwony.
Rykar – demoniczny smok, wróg Ageja i Enków, odpowiednik Lucyfera i Morgotha. Jego imię jest onomatopeją – pochodzi od ryku.
Sambo – pierwszy król Tassilii. Jego imię zapożyczyłem z powieści ,,Tomek na Czarnym Lądzie'' Alfreda Szklarskiego.
Sirrah – jeden z leśnych Enków mający postać nietoperza. Jego imię jest nazwą gwiazdy.

Skierniewit – (,,Pan Iskier''), jeden z pomniejszych Enków służący Swarożycowi. Eponim grodu Skierniewice.
Srebrenica – wymyślony przeze mnie słowiański odpowiednik lunarnych bogiń Tanith, Selene i Luny. Jej imię nawiązuje do srebrnego koloru Księżyca. Była eponimem miasta Srebrenicy na Bałkanach.
Srebroń – inne imię Chorsa, wywodzące się od srebrnego blasku Księżyca. Zapożyczyłem je z wiersza Bolesława Leśmiana. Panu Voytakusowi ov Viernitisowi imię Srebroń bezpodstawnie skojarzyło się z … Robertem Biedroniem.
Sumbawa i Flores – rusałcze królewny z ery dziewiątej, będące eponimami dwóch wysp należących do Indonezji.
Śledziura – jeden z Enków, mający postać człowieka z głową śledzia. ,,Śledź czy dziura''? - pytał się pan Voytakus ov Viernitis.
Taras Długa Kita – książę ażdach z ery jedenastej. Jego pierwowzorem był ukraiński nacjonalista Taras Czuprynka.
Tatarak Kumakov – wodnik z Ojcowa, którego wymyśliłem już w 1999 r.
Tinez – biały orzeł z godła Polski, jego imię jest anagramem od słowa ,,Zenit''.
Uriena – południca z ery jedenastej, jej imię nie nawiązuje do Arieny z ,,Silmarillionu'' J. R. R. Tolkiena.
Uszak – lynxyjski nadzorca kopalni gwiezdników. Uszaki to plemię indiańskie, o którym pisał Wolter w ,,Kandydzie''.
Volch Alabasta – zmiennokształtny wodnik z ery dziewiątej. Jego pierwowzorem był Wołch Wsiesławicz, jeden z bohaterów ruskich bylin.
Wieńczesław Czerwono – Czarny – orski książę z ery jedenastej. Jego pierwowzorem był Stiepan Bandera (imię Stefan znaczy ,,Wieniec'', zaś czerwień i czerń to barwy OUN – UPA).
Wiłkokuk – dobry potwór, pół – człowiek, pół – wilk. Zaczerpnąłem go z piosenki: ,,Tu Wiłkokuk z Marychą figlowali nielicho […]'' z książki Joanny Iwaszkiewicz ,,Samozagłada''?
Zamor – Zmórz – czarny koń Welesa. Imię Zamor odnosi się do Zamory, jednej z krain ery hyboryjskiej wymyślonej przez R. E. Howarda.
Zbreźnia Dzikofiejew – groźny, zły potwór podobny nieco do dzika. Imię Zbreźnia pochodzi od zbereźnika.