piątek, 23 czerwca 2017

Pan i Jezus Chrystus,,Wedle starej tradycji Pan miał umrzeć w tym samym momencie, co ukrzyżowany Jezus; opowiada się, że pewien zmierzający do Italii żeglarz usłyszał głos: 'Obwieść ludziom, że wielki bóg Pan nie żyje'. Gdy żeglarz spełnił polecenie, odpowiedział mu wielki wybuch płaczu. Dla wielu chrześcijan wydarzenie to oznaczało kres pogaństwa; w okresie późnego średniowiecza starożytny bóg użyczył swej postaci diabłu'' - Elizabeth Hallam ,,Bogowie i boginie. Ponad 130 postaci bóstw w religiach świata''


Do tradycji tej nawiązał Andrzej Sapkowski tworząc postać ,,diabła'' Torque'a z opowiadań o wiedźminie (odsyłam do książki Katarzyny Kaczor ,,Geralt, czarownice i ... wampir'').  

Wakacje 2017Hau! Pan Tadeusz Klarowski prosił mnie bym przekazał wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom bloga, którzy dziś skończyli rok szkolny najserdeczniejsze życzenia zdrowych, bezpiecznych, szczęśliwych i pełnych niezapomnianych wrażeń wakacji, odpoczynku i nabrania siła do dalszej nauki. Z poważaniem - Jarchuk Europy.
Serce Jezusa,,Czerwiec poświęca Kościół Sercu Jezusowemu. Serce było i jest symbolem miłości Bożej ku nam. Serce przebite było i jest symbolem miłości zranionej. Serce przebite Jezusa jest symbolem miłości Bożej ku ludziom, zranionej naszymi grzechami. I tak rozwinęło się pragnienie ludzi, aby przepraszać Boga za grzechy swoje i swoich braci. A właściwie zadość czynić, wynagradzać. A wynagradzać można tylko przez większą miłość.
Stąd nabożeństwa czerwcowe. Jeżeli możesz, przychodź na nie od czasu do czasu. Śpiewane są wtedy pieśni ku czci Serca Jezusowego. Śpiewana jest wtedy Litania do Serca Jezusa'' -
ks. Mieczysław Maliński ,,Abba. Modlitewnik dla młodych''