wtorek, 1 czerwca 2021

,,Wampiurs Wars''

 

,,Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi’’ - Mt 20, 16


W 2008 r. czytając pracę Katarzyny Kaczor ,,Geralt, czarownice i wampir’’ po raz pierwszy zobaczyłem kadr z polskiego podziemnego komiksu Jana Platy – Przechlewskiego ,,Wampiurs Wars’’ z lat 80 – tych XX wieku łączącego elementy fantasy, science fiction i horroru. Przeczytałem go około 2012 r. online. Cykl składał się z następujących odcinków: ,,Na tropie… wampiurów’’, ,,Odyseja wewnętrzna’’, ,,Mumia’’, ,,The Wampiure Strikes Back’’, ,,Atak grozy’’, ,,Planeta grozy’’, ,,Bitwa o Ciemnogród’’, ,,Gniew Yog – Sothotha’’, ,,Oko Sothotha’’, ,,Czarne wieści’’ i ,,Czerwona gorączka’’.

Akcja rozgrywa się w quasi średniowiecznym królestwie znającym … loty kosmiczne.


Komiks opowiada o perypetiach drużyny antybohaterów, którzy dzięki dokonanym wyborom zmieniają się stopniowo w bohaterów. Są to: pijak Marcinek, zbój Klemens Madej (postać zaczerpnięta z polskich legend, co ciekawe jego imię znaczy ,,łagodny’’; ostatecznie związał się z byłą prostytutką Zizi i wspólnie założyli karczmę), Euzebiusz (łowca potworów, tajny agent i brat królewskiego pilota Ralfa) oraz nieudolny diabeł Pankracy (stał się dobry dzięki przyjaźni).
Ich antagonistami byli: zdegenerowany czarodziej – pijak Bambarasz (stale okradany przez swego majordoma), upadły anioł; pijak i chuligan Pafnucy, tytułowe wampiury na czele z Arcywampiurem (skrzydlate i jednonogie wampiry), oraz Yog – Sothoth (na statku kosmicznym przybrał postać przystojnego mężczyzny mówiąc, że ,,zło jest piękne’’).

Komiks jest pełen humoru i zawiera liczne nawiązania kulturowe.


Król Ćwieczek jest bohaterem powiedzenia ,,za króla Ćwieczka’’ oznaczającego bardzo dawne czasy. Miasto Ciemnogród, w którym panował zostało zaczerpnięte z powieści Stanisława Kostki Potockiego ,,Podróż do Ciemnogrodu’’ (1820) gdzie występuje jako symbol wstecznictwa. Jednak w komiksie Platy – Przechlewskiego potraktowany przekornie Ciemnogród symbolizuje tradycyjne polskie wartości zagrożone przez komunistów. W latach 90 – tych XX wieku tym samym tropem poszedł Wojciech Cejrowski organizujący Zjazdy Ciemnogrodzian.


Z klasyki grozy pochodzi egipska mumia (pokonana przez rozbuchaną biurokracją) i potwór Frankensteina (przyjaciel anioła Pafnucego).


Do filmów z cyklu ,,Gwiezdne Wojny’’ nawiązują takie tytuły jak ,,Wampiurs Wars’’ (pierwowzór: ,,Star Wars’’) i ,,Wampiure Strikes Back’’ (zamiast: ,,Empire Strikes Back’’).


Z horrorów Lovecrafta został zapożyczony wspomniany już Yog – Sothoth oraz Abdul al – Hazred. Co ciekawe ,,szalony Arab’’ został ukazany jako postać pozytywna; demonolog, który napisał ,,Necronomicon’’ po to by ostrzegać przed Wielkimi Przedwiecznymi, a nie szerzyć ich kult.


Wreszcie ukłonem w stronę filmów o wschodnich sztukach walki jest pojawiający się w jednym z kadrów taoistyczny symbol jing – jang.,,Wampiurs Wars’’ to komiks bardzo mądry i zabawny ;). Zawiera krytykę komunizmu; zależności od ZSRR, terroru i biurokracji. Wampiury mogą symbolizować komunistów, zaś Yog – Sothoth byłby figurą Stalina i jego następców. Wątku dobrego diabła Pankracego i złego anioła Pafnucego nie należy moim zdaniem brać dosłownie jako teologicznego wykładu o aniołach i diabłach, ale raczej jako prawdę o ludziach, którzy mogą zmieniać się na lepsze lub na gorsze.