wtorek, 22 listopada 2016

Sławne zwierzęta

Niektóre zwierzęta należące do ssaków i ptaków stały się znane, ale nie jako gatunki, ale jako poszczególne osobniki. Więcej tych słynnych osobników należy do ssaków niż ptaków. Zwierzęta te sławę zdobyły sobie w rozmaity sposób – grają w filmach przy boku ludzkich aktorów, są żywymi maskotkami ogrodów zoologicznych, parków narodowych, rodzin, wyróżniły się czymś szczególnym itd.Pelikan znajduje się w herbie greckiego miasta Mykonos. Dla podtrzymania tradycji, herb jest wyrażony żywym ptakiem. Najsłynniejszym z nich był pelikan Petros. Bardzo długo radował oczy turystów i stanowił chlubę miasta. W 1985 r. w wieku 33 lat zginął w wypadku ulicznym. W pół roku potem przez ojców miasta został wprowadzony jego następca, Petros II. Witały go tłumy ludzi i przydzielona mu pelikanica Irena.Kolejny słynny ptak to bielik Jurand. Został tak nazwany na cześć jednego z bohaterów ,,Krzyżaków'', którego rycerze zakonni pozbawili oczu. Imię to pasuje do ptaka, ponieważ on również jest niewidomy. Mieszka w Wolińskim Parku Narodowym.Bernard Grzimek opisał historię Teddy'ego – koali, która przemierzyła Australię. Państwo Faulknerowie zaopiekowali się nią wieku trzech miesięcy. Początkowo Teddy był zawinięty w skórę, później otrzymał misia przytulankę, który imitował jego matkę. W stronę zachodniej Australii podróżował w koszyczku. Najpierw Faulknerowie dawali mu mleko i cukierki miętowe, później liście eukaliptusa. Teddy przeżył 12 lat.
Innym słynnym torbaczem był Benjamin – ostatni wilk workowaty, który zdechł w Zoo w Hobart na Tasmanii w 1936 r. Według innych źródeł ostatniego przedstawiciela tego gatunku widziano w 1961 r. na zachodzie Tasmanii.Pierwszym słynnym słoniem był Surus, który stracił jeden cios. Był jedynym słoniem z armii Hannibala, który przetrwał przeprawę przez Alpy. Inny słynny słoń żyje w Tsavo National Park i był pierwszym wychowankiem ochronki dla osieroconych słoniątek. Jest to słonica Eleonora pełniąca funkcję przewodniczki stada.


Również wśród kotowatych są zwierzęta sławne. Należała do nich lwica Elza wychowana przez państwa Adamsonów. Dzieje Elzy zostały opisane w trzech księgach: ,,Born free'', ,,Living free'' i ,,Forever free''.


Lamparcica Harriet z Indii jest znana z licznych filmów, artykułów i książek. Gdy kłusownicy zabili jej matkę, zaadoptował ją na swoją farmę Billy Arjon Singh. Obecnie żyje na wolności.
Kot domowy Dudu stał się słynny po śmierci swego właściciela, kiedy to zamieszkał na cmentarzu przy jego grobie.


Obecnie żyjące sławne psy to min. yorkshire terier Thumbina (Calineczka) wyróżniająca się małymi rozmiarami ciała. Psia Calineczka ma 14 cm wzrostu i 20 cm długości. Nic więc dziwnego, że właścicielka zabiera ją na spacer w kieszeni.Innym psem ponad naturalnych wymiarów jest wilczarz irlandzki Murphy. Osiąga 105 cm wzrostu i nadal rośnie. Inne słynne psy to: Prohaska, Barry i Łajka.
Robak był słynną wydrą. Jego dzieje zostały opisane przez XVII – wiecznego pisarza Jana Chryzostoma Paska w ,,Pamiętnikach''. Ostatecznie Robak został podarowany królowi Janowi III Sobieskiemu.Jednak najwięcej było i jest sławnych goryli. Pierwszym przedstawicielem tego gatunku pokazywanym w Europie była Jenny z wędrownej menażerii Wombwella w 1855 roku. Właściciel przedstawiał ją jako szympansa. Jej prawdziwa przynależność gatunkowa wyszła na jaw dopiero po jej śmierci. 1 Kolejnym gorylem w ,,niewoli'' był M'Pungu z Berlińskiego Akwarium. 2 sierpnia 1986 r. w Zoo w Jersey zdarzył się następujący wypadek. 5 – letni Levan Merrit poślizgnął się w wpadł za barierkę na wybieg dla goryli. Wtedy jeden z nich, Jambo podszedł do chłopca i utrzymawszy w bezpiecznej odległości innych członków stada, pochylił się nad nim, obwąchał i poruszył nieprzytomnego. Na jego cześć utworzono tzw. Odznakę Jambo, by potem wyróżniać nią inne zasłużone dla ludzi zwierzęta. Jednak najsłynniejszym gorylem jest Płatek Śniegu, jedyny znany na świecie goryl – albinos, żyjący w Zoo w Barcelonie. Był maskotką tego miasta podczas olimpiady w 1992 r. Znaleziono go w 1966 r. przy martwej matce w wieku dwóch lat. Płatek Śniegu jest ojcem kilku czarno ubarwionych gorylątek. 2Jednym ze słynnych waleni był kaszalot Tom z Nowej Zelandii, który był rzeczywistym pierwowzorem Moby Dicka z powieści Hermana Melville'a pod tym samym tytułem.
1 Sekcję zwłok przeprowadził sam Karol Darwin
2 Płatek Śniegu zdechł w 2006 r. Tekst pisałem w 1999 r.