czwartek, 8 maja 2014

Apoloniusz z Tiany
Apoloniusz z Tiany – grecki filozof i mag, który przyleciał do Analapii na grzbiecie aldebarana; skrzydlatego barana z głową gazeli. Grając na flecie zwyciężył żmije o rozmiarach pytonów. Gdy jedna z owych gadzin zaatakowała filozofa od tyłu, została zastrzelona z łuku przez Jelenę z Roxu; pasterkę jeleni. Apolloniusz przepowiedział chrzest Analapii, poślubił Jelenę i wrócił z nią do Grecji.

Europa

 ,,Moja Europo, Pan nad tobą płacze,

Ty zabijasz proroków, wolisz żyć w kłamstwie

W siatce pozorów, w blichtrze kolorów
Za trzydzieści srebrników kupujesz
względny spokój.

Jest historia pełna Boga i wielkich dat.
Dwa tysiące chrześcijaństwa,
Wzlotów ducha, wojen, draństwa,
Krwawe dłonie Piłatowe,
cmentarzysko szans.

Sztuczne zęby i uśmiechy, ładnie,
Ślicznie i na efekt
Glanc, puc, błysk, pięć gwiazdek i na
Luzie szpan.

Puste domy i kościoły, chłodne
Wnętrza, krótkie stoły
Życia ćwierć, alkohol z lodem,
Dyskoteka trwa.

Zjednoczona, wielka, wolna, Pax na ziemi,
Gloria w niebiosach, perspektywy, raj
Prawdziwy za parę lat.

Mądrze, pięknie jak należy, choć na
Progu Łazarz leży
Grunt to my, kontynent i w tumanie zła’’ - ,,Nasza Rodzina Rozszerzona’’.


Kiedy byłem dzieckiem, myślałem, że w Polsce leżą Wiedeń, Warna i … Belgia, Polska graniczy z Bułgarią, w Belgii żyją tygrysy bengalskie, Grenlandia należy do Europy, Szwajcaria leży nad Morzem Śródziemnym, słowo ,,A hoj!'' wymyślili czescy marynarze, oprócz Wielkiej Brytanii, Czech i Słowacji istnieją współcześnie takie państwa jak Anglia i Czechosłowacja, ZSRR składał się wyłącznie z Rosji, Białorusi i Ukrainy, Szwecja jest wyspą na Bałtyku, w Rumunii mieszkają sami żebracy, Lwów leży na Litwie, oraz istnieją dwie Europy: Północna i Południowa. Oczywiście dawno przestałem w to wierzyć.Z okresu liceum pamiętam zmasowany atak rządowej propagandy, nachalnie przekonującej do wejścia do Unii Europejskiej. Różni celebryci twierdzili wówczas, że ,,są Europejczykami'', że musimy ,,wstąpić do Europy'', a przecież Europa i Unia Europejska do dwa różne pojęcia i w ogóle słowo Europa wbrew prawdzie i zdrowemu rozsądkowi media odmieniały na wszystkie sposoby. Dla mnie to co nazywa się ,,integracją europejską'' to utopia (najbliżej do jej realizacji było w … średniowieczu). Ile warta jest solidarność zachodu wobec wschodu Europy pokazuje ,,anty świadectwo'' Francji, która bezwstydnie sprzedaje broń wrogowi pokoju Putinowi, podczas gdy Ukraińcy przelali krew, aby należeć do Unii Europejskiej, która ma ich najwyraźniej w … czterech literach. Jako Polak oczywiście jestem Europejczykiem, bo nie Azjatą. Kocham Europę i dlatego nienawidzę Unii Europejskiej.

Fantastyczna Europa:Aguilar (Francja) – zamek, na którym znajdował się tajny ośrodek zbrodniczej sekty Iluminatów, do której należał śląski czarnoksiężnik Birkart von Grellenort (A. Sapkowski ,,Lux perpetua'').Beauxbatons (Francja) – szkoła magii, do której należała Fleur Delacour (J. K. Rowling ,,Harry Potter i Czara Ognia'').Berlin Pod (Niemcy) – magiczne miasto pod właściwym Berlinem, gdzie Łowczyni walczyła z potwornym, czarnym niedźwiedziem (Neil Gaiman ,,Nigdziebądź'').

Blå Jungfrun (Szwecja) – wyspa będąca pierwowzorem mitycznej góry Bläkulla – miejsca sabatów i praojczyzny trolli.Blocksberg (Niemcy) – góra w Schwarzwaldzie, miejsce sabatów. Istniała niemiecka kreskówka o małej czarownicy Bibi Blocsberg.

Brocken (Niemcy) - najwyższy szczyt Gór Harzu, miejsce sabatów czarownic w Noc Walpurgii.Dębinka (Polska) – wieś w województwie lubelskim zamieszkana przez neandertalczyków – ludożerców, z którymi walczył Jakub Wędrowycz. Widywało się tam nawet mamuty sprowadzone czarami z przeszłości.

Dimmuborgir (Islandia) – siedziba Yuli; 13 Gwiezdnych Chłopców dających prezenty.
Dolina Muminków (Finlandia) – park tematyczny poświęcony sympatycznym stworkom z książek Tove Jansson.

Drøbak (Norwegia) – siedziba św. Mikołaja.

Durmitor (Czarnogóra) – szczyt górski pełniący w miejscowych legendach rolę axis mundi. (A. Szyjewski ,,Religia Słowian'').


Durmstrang (Bułgaria) – szkoła białej i czarnej magii, do której należał Wiktor Krum, uczniowie tej szkoły ubierali się na czerwono (J. K. Rowling ,,Harry Potter i Czara Ognia'').Etna (Włochy) – wulkan na Sycylii, w którym mieściła się kuźnia boga Hefajstosa, przez Rzymian zwanego Wulkanem.Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka (Polska) – mieści się oczywiście w Pacanowie, mieście rozsławionym przez Kornela Makuszyńskiego.

Giewont (Polska) – tu według legendy mają spać wojowie Bolesława Chrobrego i zbudzić się gdy Ojczyzna będzie w niebezpieczeństwie.Glastonbury (Wielka Brytania) – miejsce związane z legendami o św. Józefie z Arymatei i królu Arturze, przez średniowiecznego kronikarza Geoffreya z Monmouth utożsamiane z Avalonem. Znajdował się tu rzekomy grób króla Artura.

Gniazdo Wiatrów (Rosja) – znajdująca się na Uralu siedziba boga wiatru Wojpela (Juraj Červenák ,,Bohatyr. Smocza cesarzowa'').


Grobla Olbrzyma w Irlandii Północnej (Wielka Brytania) – bazaltowe formacje skalne o nietypowych kształtach. Miał je zbudować irlandzki olbrzym Finn Mc Cool, aby dostać się do Szkocji i walczyć z miejscowym olbrzymem.


Hafnorfjördur (Islandia) – centrum dowodzenia elfów.Hameln (Niemcy) – miasto nad Wezerą znane dzięki legendzie o fletniście, który wyprowadził z miasta szczury, potem zaś, gdy odmówiono mu zapłaty – również dzieci.


Hellisgeröi (Islandia) – park zamieszkany przez największą kolonię elfów.


Jomsborg (Polska) – legendarna siedziba wikingów na wyspie Wolin.Kamienica na ul. Sadowej w Moskwie (Rosja) – miejsce w czasach Stalina nawiedzone przez szajkę Wolanda. Dziś spotykają się tu miłośnicy powieści ,,Mistrz i Małgorzata'' M. Bułhakowa.

Kamieniuki (Białoruś) – siedziba Dziadka Mroza na południu Puszczy Białowieskiej.

Katla (Islandia) – wulkan zamieszkały przez gosposię proboszcza i czarownicę, która miała zaczarowane buty i utopiła pastucha w mleku.

Klek (Chorwacja) – góra będąca miejscem sabatów.

Krywań (Słowacja) – tatrzański szczyt, który w słowackich legendach jako pierwszy wynurzył się z pierwotnego oceanu (A. Szyjewski ,,Religia Słowian'').

Krzemionki (Polska) – znajdująca się pod ziemią szkoła magii założona przez samego Twradowskiego.

Laponia (Szwecja, Finlandia) – John Milton w XVII – wiecznym eposie ,,Raj utracony'' uczynił z niej siedzibę czarownic. Nawiązał do tego Philip Pullman w trylogii ,,Mroczne Materie''.
Laugh Derg (Irlandia) – czyściec św. Patryka.
Loch Morn (Wielka Brytania) – szkockie jezioro zamieszkane przez potwora moraga.Loch Ness (Wielka Brytania) – szkockie jezioro zamieszkane przez potwora nessie.
Londyn Pod (Wielka Brytania) – fantastyczne miasto pod właściwym Londynem, do którego trafił Richard Mehew (Neil Gaiman ,,Nigdziebądź'').Lustro czarownika Twardowskiego pokazywane w zakrystii kościoła w Węgrowie (Polska); drugie magiczne zwierciadło znajdujące się w Sandomierzu jest niedostępne dla zwiedzających. ,,W tym zwierciadle Twardowski pokazywał czary; Bogu jednak należne oddawał ofiary'' – głosi łaciński napis na artefakcie z Węgrowa.Lyonesse (Wielka Brytania), inaczej Lonia, z której pochodził Tristan. Było to legendarne, zatopione królestwo na zachód od Kornwalii.
Ławra Peczorska w Kijowie (Ukraina) – rzekomy grób Ilji Muromca, najbardziej znanego bohatera bylin.Łysa Góra (Polska) – szczyt Łysica w Górach Świętokrzyskich, legendarne miejsce sabatów (województwo świętokrzyskie jako swój symbol wybrało Babę Jagę, co nie spodobało się miejscowym protestantom).Man – wyspa należąca do Wielkiej Brytanii, w mitologii celtyckiej siedziba boga mórz Manannana Mac Leara i potwornego, czarnego psa Moddey Dhoo.Muzeum Aleksandra Grina w Kirowie d. Wiatce (Rosja) – Andrzej Sapkowski w książce ,,Rękopis znaleziony w smoczej jaskini'' zalicza Aleksandra Grina do ojców założycieli fantasy. Ponadto Grin zalicza się do ulubionych autorów Andrzeja Pilipiuka.


Muzeum Wilhelma Tella (Szwajcaria) – mieści się w Bürglen w kantonie Uri.Olimp (Grecja) – szczyt górski będący siedzibą greckich bogów i bogiń.

Rijeka – miasto w Chorwacji, pod którym śpi iliryjski król Epolon wraz ze swymi poddanymi zamienionymi w wampiry jak zaświadcza Zoran Krušvar w powieści ,,Wykonawcy Bożego zamysłu''.

Roncesvalles (Hiszpania) – miejsce śmierci Rolanda w starciu z Saracenami (w rzeczywistości z Baskami).

Rovaniemi (Finlandia) – siedziba św. Mikołaja.Smocza Jama na Wawelu w Krakowie (Polska) – miejsce zamieszkania legendarnego smoka wawelskiego, którego zionący ogniem model jest dziś atrakcją turystyczną.Stonehenge (Wielka Brytania) – w dawnej legendzie ową konstrukcję megalityczną, czarodziej Merlin przeniósł czarami z Irlandii, zaś w legendzie współczesnej – postawili ją kosmici.
Storsjon (Szwecja) – jezioro zamieszkane przez potwora Storsjöodjuret; szwedzki odpowiednik Loch Ness.

Szolomancja (Rumunia) – legendarna szkoła magii.Świteź – średniowieczny gród w chwili ataku wojsk moskiewskich zatopiony przez fale jeziora Świteź na terenach dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, a dzisiejszej Białorusi. Pisał o nim Adam Mickiewicz w balladzie ,,Świteź'', prawdopodobnie zainspirowanej rosyjską legendą o zatopionym grodzie Kitieżu. Mickiewicz rozsławił miejscowe nimfy – świtezianki.

Toledo (Hiszpania) – legendarna szkoła magii, wzmiankowana przez A. Sapkowskiego w powieści ,,Narremturm''.

Tower w Londynie (Wielka Brytania) – słynne więzienie ponoć nawiedzane przez duchy skazańców (Milena Dabić ,,Londyn, w którym straszy'').

Triglav (Słowenia) – szczyt górski, który jako pierwszy wynurzył się z pierwotnego oceanu, słowiański axis mundi.Volterra (Włochy) – siedziba wampirów z rodu Volturi, które twardą ręką rządziły innymi wampirami (Stephenie Meyer ,,Saga Zmierzch'').

Wieliczka (Polska) – zabytkowa kopalnia soli, której genius loci jest zjawa Bieliczka. W kopalni można zobaczyć rzeźby krasnoludków i model smoka.

Wielki Ustiug (Rosja) – siedziba Dziadka Mroza.

Wineta (Polska) – legendarne, zatopione miasto w okolicach wyspy Wolin.

Wojsławice (Polska) wieś w województwie lubelskim rozsławiona przez cykl o Jakubie Wędrowyczu Andrzeja Pilipiuka.

Wzgórze Echa na Półwyspie Tihany (Węgry) – król Balatonu uwięził tam dumną księżniczkę, która nie chciała zaśpiewać dla jego syna, a ten zmarł.

Ys (Francja) – legendarne, zatopione miasto u wybrzeży Bretanii.Zamek w Branie (Rumunia) – siedziba wampira Drakuli według powieści Brama Stokera.Zarożje (Serbia) – jego mieszkańcy w XXI wieku boją się powrotu XVIII – wiecznego wampira Savy Savanovicia. Do obrony przed nim używają czosnku i krzyża. Jeśli tak się boją, to niech poproszą o pomoc Jakuba Wędrowycza :).Złota Uliczka w Pradze (Czechy) – mieściły się tu pracownie alchemików.