środa, 27 stycznia 2021

Francesco Petrarka

 

,,O oczy piękne, których nic nie zbudzi!

Ciało wspaniałe, godne lepszych rymów!

O mowo, któraś odmieniała ludzi

Dzikich na świętych, tchórzów na olbrzymów!’’

- F. Petrarka ,,Sonety na cześć Madonny Laury umarłej. Sonet 267 (fragment)O włoskim poecie późnego średniowiecza; prekursorze renesansu Francesco Petrarce dowiedziałem się po raz pierwszy w klasie czwartej.


,,KIM BYŁ PETRARKA?


Petrarka był uczonym i poetą, którego twórczość przez wieleset lat wywierała olbrzymi wpływ na poezję europejską.


Francesco Petrarka żył w latach 1304 – 74. Choć był Włochem, przez wiele lat przebywał we Francji.

Napisał ponad 400 wierszy, z których 366 zamieszczono w zbiorze pt. Pieśni. Wiele z nich zadedykował kobiecie o imieniu Laura. Nie wiemy, czy była ona osobą prawdziwą, czy też jedynie uosobieniem piękności.

Petrarka jako jeden z pierwszych zajął się opracowywaniem podstawowych zasad pisania poezji. Określił m.in. liczbę wierszy, jakiej należało używać w wierszach i poematach. W chwilach wolnych od pisarstwa badał poezję łacińską, choć sam poszedł za przykładem Dantego i tworzył w języku włoskim. Dzięki jego pracy ponownie odkryto bogatą twórczość Liwiusza i Cycerona [...]’’ - Bridget Daly (red.). ,,Kim oni byli? Księga pytań i odpowiedzi o sławnych ludziach’’

 


W gimnazjum dobrowolnie sięgnąłem po antologię tekstów Petrarki. Zawierała ona min. listy, poematy ,,Afryka’’ i ,,Triumfy’’. Poeta przyznał, że choć w swoim życiu zajmował się wieloma niepotrzebnymi rzeczami, to jednak czas przeznaczony na badanie twórczości Cycerona nie był zmarnowany. Podzielił się też refleksją, że ludzie uznają za cenne to co występuje rzadko np. gdyby feniksy były tak pospolite jak wróble, nie budziłyby powszechnego zachwytu. Przekazał również legendę o cesarzu Karolu Wielkim, którego brzydka i zła czarownica uwiodła za pomocą magicznego pierścienia. Kiedy po jej śmierci, zdjęto wiedźmie pierścień z palca, cesarz uświadomił sobie wówczas jak bardzo była niegodna jego miłości. W miejscu gdzie pierścień został wrzucony w bagno, Karol Wielki zbudował stołeczny Akwizgran (obecnie Aachen w Niemczech).

Z utworów Petrarki wpływ na moją twórczość wywarły ,,Triumfy’’. Zainspirowany nimi w trzeciej klasie gimnazjum napisałem poemat dygresyjny ,,Milenium, czyli Nowe Triumfy’’. Jego bohaterka Jena ov Blackeyova pełni w moim tworze podobną rolę co Laura w sonetach Petrarki ;).