wtorek, 18 czerwca 2019

,,Zapomniany raj''


,,A zasadziwszy ogród w Eden na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił. Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz drzewo życia w środku tego ogrodu i drzewo poznania dobra i zła’’ - Rdz 2, 8 – 9

W 1996 r. w czasie letnich wakacji pod wpływem ,,Zapomnianego raju’’ Fransa Lantinga i Christine K. Eckstrom; książki o przyrodzie Borneo, Georgii Południowej, Hawajów, Madagaskaru i Okawango fantazjowałem o przygodach chłopca w fantastycznym świecie pełnym egzotycznych zwierząt i roślin. Główny bohater widział mały księżyc spadły z nieba, spotkał tupaję i jej młode, oraz sfinksa – czarną panterę z głową warana z Komodo.


Będąc w jaskini w czasie odpływu spotkał mówiącego żarłacza ludojada uwięzionego na mieliźnie. Chłopiec dał mu rybę. Gdy wody wezbrały i rekin znów mógł pływać, powiedział do chłopca: ,,Teraz wyślę do aniołków te ryby, które się ze mnie śmiały’’.


Rolę antagonisty pełnił Fryzjer (możliwe echo Golarza Filipa z ,,Akademii Pana Kleksa’’ Jana Brzechwy), który chodził w samej białej koszuli nocnej i szarej, płóciennej czapce.
Rekin by się uśmiał ;).