czwartek, 4 kwietnia 2019

,,Królowie w mroku''


,,W mroku głębokim spoczywa królów trzech,
Pierwszym Gutheran z Org, drugim ja – taki mój pech.
Pod bezsłonecznym niebem rośnie nad nimi mech,
A trzeci Spoczywa pod Wzgórzem’’
- ,,Pieśń Verkaada’’O Michaelu Moorcocku (ur. 1939) – brytyjskim pisarzu fantasy, anarchiście i twórcy okultystycznego symbolu gwiazdy chaosu, dowiedziałem się po raz pierwszy w 2006 r. w czasie lektury ,,Rękopisu znalezionego w smoczej jaskini’’ Andrzeja Sapkowskiego. Napisany przez Moorcocka cykl ,,Elryk z Melniboné’’ figuruje w sporządzonym przez Sapkowskiego kanonie fantasy. Dla ciekawostki powiem, że Elryk był jednym z wielu pierwowzorów wiedźmina Geralta ;).W 2011 r. przeczytałem zamieszczone w antologii ,,Wielka księga fantasy tom 1’’ opowiadanie ,,Królowie w mroku’’ (ang. ,,Kings in Darkness’’), które Moorcock napisał wspólnie z Jamesem Cawthornem (ur. 1929). Opowiadanie to zostało po raz pierwszy opublikowane w 1963 r. w zbiorze ,,The Stealer of Souls’’.Jego akcja rozgrywa się wiele lat po upadku imperium Melniboné w Nadsokor – Mieście Żebraków, pełnym trujących roślin lesie Troos (zasadzonym przez Potępiony Lud), oraz w mrocznej krainie Org.
Głównym bohaterem jest potępiony książę wygnaniec Elric z Melniboné; albinos o czerwonych oczach, wojownik i mag, obecnie pędzący żywot rozbójnika. Walczył demonicznym mieczem Burzodzierżcą, który pochłaniał dusze pokonanych wrogów. Elric żył wspomnieniami o tragicznej śmierci ukochanej Cymoril. Był wyznawcą boga chaosu Ariocha.


Wiernym sługą, a zarazem przyjacielem Elrica był karzeł Księżycosępny. Pochodził z Elwher gdzie czczono gwiazdy.W lesie Troos dołączyła do nich młoda córka senatora – piękna Zarozinia z Karlaak. Po przeżyciu niebezpiecznej przygody w Org została żoną Elrica.


Rolę antagonistów pełni w opowiadaniu zdegenerowana rasa Orgów. Na ich czele stał król Gutheran. Jego bratem był odsunięty od władzy ślepy minstrel Verkaad, zaś następcą tronu – książę Hurd. Podstępni Orgowie chcieli otruć swych gości i złożyć ich w ofierze demonicznemu Królowi ze Wzgórza. Był to nieumarły władca, któremu podlegały stada białych ghouli – potomków Potępionego Ludu. Król ze Wzgórza nie miał duszy, ani krwi, więc nie można go było pokonać Burzodzierżcą, przeto Elric zniszczył go wrzucając w ogień.