niedziela, 5 lutego 2017

Tygrys

Obecnie Panthera tigris zna każde dziecko, toteż trudno sobie wyobrazić fakt, że Marco Polo zetknąwszy się na dworze mongolskim z tygrysami oswojonymi do polowań, a nie wiedząc co to za zwierzęta, nazwał je ,,lwami pręgowanymi''. W naturze oba zwierzęta nie wchodzą sobie w drogę, ale w ogrodach zoologicznych uzyskano mieszańce lwa z tygrysem i na odwrót.Tygrys jest największym kotowatym świata (3 m długości). Futro koloru rudego w czarne pasy, brzuch i policzki białe. Istnieją też odmiany albinotyczne i ponoć też melanistyczne (te ostatnie są popularne w indyjskich legendach, lecz jeszcze nie potwierdzono czy istnieją naprawdę). Tygrysy albinosy mają białe futro w czarne lub brązowe pasy. Natomiast tygrysy melanistyczne mogą mieć czarne pasy na ciemnoszarym tle.
Żyją w Azji, a ich areał obejmuje: Syberię, Indie i Indonezję. W związku z rozległym areałem wyróżniamy wiele ras tygrysów:
- syberyjski (areał: Syberia),
- irański (Iran, Kazachstan, Gruzja, Turkmenistan, Uzbekistan; obecnie wymarły),
- chiński (Chiny),
- indyjski, czyli bengalski (Indie, Bangladesz, Pakistan, Nepal, Bhutan),
- malajski (Malaje),
- indochiński (Wietnam, Laos, Kambodża, Tajlandia),
- sumatrzański (Sumatra),
- jawajski (Jawa)
- balijski (Bali; obecnie wymarły).
Odżywia się mięsem. Czasami rodzaj jego pożywienia zależy od jego rozmieszczenia geograficznego np. tygrys syberyjski zjada renifery, łosie, łososie zdążające na tarło, niedźwiedzie himalajskie, psy, zające, głuszce, jarząbki. Natomiast indyjski poluje na: ryby, jelenie, dziki, a czasem nawet na słonie i nosorożce! Jeśli tygrys jest bardzo wygłodzony zjada nawet: węże, ptaki, małpy, gryzonie i padlinę.
Tygrysy słyną jako ludojady. Kipling pisał o ludożerczym tygrysie Sher Khanie w ,,Księdze dżungli''. Tak naprawdę ludźmi odżywiają się tygrysy chore, kalekie, lub żyjące na terenach ubogich w zwierzynę. Często najlepszym rozwiązaniem (dla obu stron) jest dokarmiać tygrysa, ponieważ w odróżnieniu od lwa, tygrys nie przywiązuje się mocno do ludzkiego mięsa.
Tygrysy są zagrożone wyginięciem ponieważ ludzie niszczą lasy, które one zamieszkują i polują na nie dla skór i pod pretekstem niszczenia przez nie hodowli i zabijania ludzi. Z takich powodów wyginął tygrys balijski i (prawdopodobnie) irański. Mimo prawnej ochrony liczba tygrysów wzrasta bardzo powoli.Odgrywają one dużą rolę w kulturze człowieka. Rozmaite syberyjskie plemiona otaczały tygrysy czcią boską. Tygrys figuruje również w chińskim horoskopie. Romeo z dramatu Williama Szekspira porównywał się do wygłodniałego tygrysa, aby podkreślić swoje uczucia do Julii. Salvador Dali na środku jednego z obrazów umieścił dwa tygrysy. Dzieci znają przyjaciela Kubusia Puchatka, Tygryska z powieści A. A. Milne'a.