niedziela, 6 kwietnia 2014

,,Oczarowanie''




W 2010 r. przeczytałem osadzoną w realiach mitologii słowiańskiej powieść ,,Oczarowanie’’ Orsona Scotta Carda (po raz pierwszy usłyszałem o niej w trzeciej klasie liceum od nauczyciela historii, pana Ravialusa ov Simajdisa; wielkiego miłośnika twórczości Tolkiena, Howarda, Sapkowskiego i Carda).
Akcja powieści rozgrywa się zarówno w XX wieku (lata 80 i 90), jak również we wczesnym średniowieczu, na Ukrainie, w USA i w magicznym królestwie wschodnich Słowian, nie znających takich pojęć jak ,,carowie, kozacy i Tatarzy''. Przejście do owej baśniowej krainy znajduje się w lesie na Ukrainie, w miejscu gdzie na przestrzeni wieków krzyżowały się roszczenia terytorialne Rosji, Ukrainy, Białorusi, Polski i Słowacji.



Bohaterami owej historii są: syn sowieckiego profesora slawistyki i dobry biegacz Iwan Pietrowicz Smiecki, obudzona przez niego pocałunkiem księżniczka, którą poślubił, Mikuła Możajski z żoną Sofią – strażnicy przejść między naszym światem, a światem prasłowiańskim, a także Baba Jaga (prawdziwe imię: Olga), która z naszego świata porwała samolot, co zainspirowało do stworzenia opowieści o chatce na kurzej nóżce, oraz mieszkający z nią niedźwiedź będący bóstwem siarczystej zimy. Jeszcze w latach 70 – tych, rodzina głównego bohatera przyjęła judaizm, aby móc opuścić ZSRR i osiąść w USA (w powieści pojawia się łagodna krytyka poprawności politycznej). Iwan Smiecki, którego ojciec nauczył języka prasłowiańskiego (używali go w domu) powrócił na Ukrainę, aby zgłębiać jej prasłowiańską przeszłość. Główny bohater z najwyższym trudem odnajdywał się w fantastycznym świecie – miano go za głupca, aż stał się pierwowzorem Iwana Duraka. Przykładowo był dumny z tego, że w naszym świecie uważano go za dobrego biegacza, a tymczasem miejscowy władca pomyślał, że jego zięć ma opinię tchórza, uciekającego z pola walki.



Poza jedną sceną, w której pojawia się pentagram, powieść bardzo mi się spodobała, ze względu na ciekawą tematykę, dużo humoru i pozytywne przesłanie (np. krytykę szkolnych ankiet dotyczących seksu). ,,Oczarowanie'' spodobało mi się znacznie bardziej od cyklu tego samego autora o Alvinie Stwórcy.