sobota, 27 kwietnia 2019

,,Pierścień Adama''


,,I już za chwilę można
z Panem Kleksem w świat pomykać!’’
- Fasolki ,,Moja fantazja’’ (fragment)W 2012 r. przeczytałem powieść fantasy L. Sprague’a de Campa i Fletchera Pratta ,,Żelazne zamczysko’’ z 1942 r. ; drugą cześć cyklu o przygodach Harolda Shea. Bohater ten za pomocą magii połączonej z matematyką podróżował po różnych mitycznych krainach, gdzie przeżywał moc przygód.
Książka ta pobudziła moją wyobraźnię to wymyślania przygód chłopca imieniem Adam, odbywającego podobne podróże za pomocą magicznego pierścienia, który symbolizował jego wybujałą wyobraźnię. Chłopiec ten w ciągu całego życia przeżywał przygody w takich miejscach jak:


- Pterotyjandia – planeta zamieszkana przez dinozaury, mamuty, prehistorycznych ludzi i tym podobne stworzenia. Adam trafił tam w wieku przedszkolnym przez portal w szczecińskim hotelu ,,Radisson’’. Przemierzył całą prehistoryczną planetę spotykając min. jej władcę – Taszchetozaura i herosa Urana. Gdy zestarzał się i umarł, powrócił do rzeczywistego świata.


- zatopione lądy: Atlantyda, Lemuria, Mu, oraz Rutas. Na Atlantydzie Adam został przygarnięty przez bezdzietnych króla i królową i wychowywany na następcę tronu, zaś na wyspie Rutas spotkał czczoną przez miejscowych Boginię Babirussę i Boga Rekina.


- Hiperborea – położona na północy kraina przypominająca mieszkankę charakterystycznych cech Rosji, Polski, Kanady, Czech, Finlandii i Litwy z dużą domieszką mitycznych stworów, magii, pogańskich bóstw, mamutów, samochodów, komputerów, telewizji i podróży kosmicznych. W owym kraju największą popularnością cieszył się kult Latony i jej dzieci – Apolla i Artemidy. Siły zła reprezentował podobny do ropuchy demon Tsathoggua i jego wyznawcy.


- świat mitologii węgierskiej – Adam spotkał w nim min. Attylę i smoka Szarkanę.


- II RP – Adam spotkał w niej potwory z horrorów Lovecrafta i Grabińskiego, demony z ludowych wierzeń słowiańskich, nazistowskich okultystów i samego Józefa Piłsudskiego.


- Dacja – starożytna kraina na terenach dzisiejszej Rumunii. Adam udał się tam razem z kolegą, który bezskutecznie poszukiwał żony. W końcu kolega ten poznał i poślubił córkę Decebala i musiał brać udział w obronie Dacji przed Rzymianami. Adam walczył też z wampirami, spotkał herosów Stana Bolovana i Feta Frumosa.


- Tracja – starożytna kraina na terenach dzisiejszej Bułgarii, gdzie udał się Adam razem z kolegą szukającym żony. Po drodze spotkali wampiry, żmijów i stopany.


- Tybet – razem z koleżanką ze studiów Renią, która bezkrytycznie podchodziła do buddyzmu i hinduizmu, Adam udał się do świata mitologii tybetańskiej. Spotkane tam bóstwa i demony przekonały Renię, że jednak woli chrześcijaństwo.
- Pawlaczyca – wymyślone przeze mnie wieś leżąca między Warszawą a Konstancinem – Jeziorną. Adam odwiedził ją w 2003 r., poznawał jej dramatyczną historię i spotkał mnóstwo istot z wierzeń słowiańskich.
- Ojcowo – odizolowana od reszty świata kraina na południu Polski gdzie ludzie zatrzymani na poziomie średniowiecza żyli razem ze zwierzętami z okresu plejstocenu. Odsyłam do posta: ,,Opowieści z okolic Plastra Kovaty’’.- uniwersum Gwiezdnych Wojen – Adam przeżywał tam przygody w realiach wymyślonego przeze mnie fanfiku. Odsyłam do posta: ,,Gwiezdne Wojny’’.- starożytna Grecja; Adam dostał się na Olimp przez portal na strychu. Razem z Dionizosem i bachantkami podróżował do Indii spotykając liczne potwory. Był też na podmorskiej audiencji u Posejdona i Amfitryty.- Imperium Ozyrysa obejmujące Egipt i znaczne tereny Afryki i Bliskiego Wschodu. W czasie drugiej podróży do Egiptu, Adam spotkał hyksoskiego faraona – alchemika Nefren – Ka, który był z pochodzenia … Hucułem.- Czarna Afryka – Adam dostał się do niej przez nieużywane drzwi w szkole. Na miejscu spotkał liczne istoty z wierzeń afrykańskich jak i ze średniowiecznych wyobrażeń Europejczyków o odległych krainach. Napotkał Księdza Jana jadącego na słoniu, oraz trafił do założonego przez Atlantów miasta Opar, gdzie piękne, białe kobiety żyły pospołu ze szpetnymi małpoludami.- Skandynawia – Adam przeniósł się do świata mitologii germańskiej w czasie Festiwalu Słowian i Wikingów na Wolinie. Oczekiwano od niego, że powstrzyma pomiot Lokiego przed zniszczeniem świata w czasie Ragnaröku.


- Imperium Ramy na terenach dzisiejszych Indii. Adam starał się przekonać Ramę do zniesienia podziału na kasty i rezygnacji z prowadzenia wojny atomowej z Imperium Ozyrysa.- Logres – Brytania w czasach króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu. Adam zostaje pasowany na jednego z nich. Bierze udział w poszukiwaniach Świętego Graala i odkrywa Amerykę przed Kolumbem.- ZSRR w latach 30 – tych XX wieku. Adam udał się do Moskwy gdzie spotkał bohaterów ,,Mistrza i Małgorzaty’’, którzy wyrwali go z rąk NKWD.- Księżyc – Adam udał się tam, chcąc spotkać Pana Twardowskiego. Napotkał cywilizację latających statkami kosmicznymi Płanetników o niebieskiej skórze, oraz rzeki, jeziora i morza zamiast wodą wypełnione mlekiem i góry z twarogu.- Biegun Północny – Adam dostał się tam przez portal mieszczący się w lodówce. Spotkał tam eskimoskiego chłopca Anaruka, bóstwa takie jak: Kruk, Nanuk i Sedna, niedźwiedzia polarnego o dziesięciu łapach, oraz walczył z demonem Rhan Tegothem.- kraje biblijne – Adam razem z fenickimi i izraelskimi żeglarzami króla Salomona odbył podróż do tajemniczych krain Tarszisz (na terenach obecnej Hiszpanii) i Ofir (dzisiejsze Zimbabwe). Był również w kraju Rosz (obecnie Rosja), oraz w Górach Izerskich, których nazwa pochodzi od Izraela.
- świat ,,Pana Tadeusza’’ - okolice Nowogródka w 1812 r. Adam spotkał tam bohaterów eposu swego imiennika Mickiewicza, oraz świtezianki, a także razem z chłopami wziął udział w święcie ,,Dziadów’’. Przeżycie tych przygód zapewniło mu celujące oceny z języka polskiego.- Gondwana – afrykańskie królestwo oddzielone od Mauretanii rowem pełnym lawy wulkanicznej, zamieszkane przez ludzi z głowami zwierząt.
W pewnym momencie Adam miał wątpliwości, czy jako katolik może odbywać podobne podróże i czy nie są to praktyki okultystyczne oddalające go od Boga. Na szczęście ksiądz katecheta wytłumaczył mu, że wyobraźnia też jest darem Boga i może z niej korzystać.