środa, 11 marca 2015

Król niedźwiedź
,, [...] Dla średniowiecznych Europejczyków niedźwiedź był królem stworzenia. Nie miał rywali, otoczony był aurą strachu i tajemnicy. Lew zastąpił go później.
Po epoce renesansu tylko górale i ludy nordyckie lub wschodnie pozostały 'wierne' niedźwiedziowi.
[...] Dziś, gdy gatunek jest zagrożony, Wielka i Mała Niedźwiedzica wskazują północ ludziom, odkąd - według legendy - Zeus przeniósł na nieboskłon nimfę Kalisto, zamienioną w niedźwiedzicę przez Artemidę'' - ,,Świat dzikich zwierząt Nr 15 Niedźwiedź brunatny''.

Królestwo Kung - san

,,Buszmeni, lud murzyński, zajmujący niegdyś duże obszary Afryki płd., dziś głównie pustynię Kalahari. B. są niskiego wzrostu (140 – 145 cm.), skórę mają żółtawo – brunatną, włosy na głowie układają się u B. w formie ziarnek pieprzu, często występuje u nich steatopygja. B. żyją w małych, koczujących hordach. Okazują wiele przedsiębiorczości i sprytu. Mieszkają w bardzo prymitywnych szałasach, lub po jaskiniach, których ściany ozdabiają rysunkami ludzi i zwierząt, świadczącemi o wysokim poziomie ich zmysłu artystycznego'' - ,,Encyklopedia Powszechna Wydawnictwa Gutenberga tom 2 Assurbanipal do Caudry''.Wedle słów ,,Bursztynowej Księgi'' po upadku zaczarowanego meteorytu w 2012 r. RPA zostanie zaatakowana przez Imperium Indyjskie, lecz zdoła odeprzeć atak. Po ostatecznym upadku RPA w wyniku globalnych katastrof przyrodniczo – magicznych, języki angielski i afrykanerski zostaną zapomniane. Jednak Buszmeni przetrwają upadek państwa Afryki Południowej i na ich gruzach stworzą nową cywilizację.Królestwo Kung – san będzie leżeć na południu Czarnego Lądu, w widłach rzek Calcory i Karru, z dostępem do Oceanu Vurukasza, za sąsiadów mając pigmejskie Królestwo Bambute i murzyńskie Królestwo Haar – Lem. Będzie to kraina obfitująca w pustynie, zasiedlana przez florę i faunę charakterystyczną dla Afryki Południowej (min. na wybrzeżu będzie można spotkać pingwiny okularowe). Do jej mieszkańców zaliczać się będą również: terrobuli (ożywione kamienie), hymantopodzi (stwory podobne do satyrów mających zrośnięte ręce), oraz jedzące ludzi potwory Hai – Uri (jednonogie i jednorękie), z którymi Buszmeni będą prowadzić liczne wojny niczym krasnoludy z orkami.Stolicą będzie zdobione piramidami i zigguratami miasto Cmokong. Inne miasta to: Wango i Saletso. Na czele państwa będzie stał deifikowany za życia król – na pierwszy na tron buszmeński wstąpi Saló z dynastii Bambolo. Językiem urzędowym będzie język szczepu San, w którym ważną rolę odgrywa mlaskanie, zapisywany za pomocą buszmeńskich hieroglifów.
W okazałych, malowanych świątyniach będzie czcić się takie bóstwa jak: Dxui (zmiennokształtnego stwórcę świata), herosa Goalmę (stwórcę śmierci, Księżyca, gwiazd i wiatru), Mbi (boginię astronomii i astrologii), Gawiego (stwórcę ludzi i dawcę motyki), Ngombe (boga nieba) i Mantisa (boga – modliszkę, który dał ludziom ogień wykradziony Bogu – Strusiowi). 

Yeti i orangutan
,,Według niektórych Yeti istnieje. Można go spotkać w lasach najbardziej izolowanych masywów górskich kontynentu azjatyckiego. Są badacze, którzy twierdzą, że Yeti to orangutan zaskoczony w górach w czasie przechodzenia z doliny do doliny. Bez wątpienia nie wszyscy zgodzą się z tym wyjaśnieniem.
Wielkie, włochate ciało i dziwnie 'ludzki' wyraz twarzy rudej małpy, dały początek różnym legendom i wierzeniom. Według Malajów orangutan umie mówić, ale nie robi tego, ponieważ zostałby zmuszony do pracy. Według Dajaków, plemienia żyjącego w dżungli Borneo, orangutany są wyobrażeniem dawnych, wielkich przodków, a tradycyjne domy Dajaków są często dekorowane czaszkami starych samców o potężnych kłach'' - ,,Świat dzikich zwierząt Nr 13 Orangutan''. Boskie lisy
,,Lis jest istotną częścią kultury japońskiej. Na ekran przeniósł go Akiro Kurosawa w 1990 r. Dla Japończyków lis jest także symbolem płodności. Towarzyszy on Irani, bogini obfitości. Posągi lisów umieszczane przy wejściach do jej świątyń mają w pyskach - jeden klucz do spichlerza z ryżem, inny kulę - symbol pokarmu. Wielu handlowców i ludzi interesów ma w domu mały ołtarzyk poświęcony lisowi, aby zapewnić sobie jego ochronę i pomyślność w interesach.
W wierzeniach lis uchodzi za posiadacza eliksiru życia lub dynamicznych możliwości'' - ,,Świat dzikich zwierząt Nr 20 Lis''.