poniedziałek, 18 marca 2019

,,Korgoth z Barbarii''


,,I wyjdzie, by omamić narody z czterech narożników ziemi, Goga i Magoga, by ich zgromadzić na bój, a liczba ich jak piasek morski’’ - Ap 20,8


W marcu 2019 r. obejrzałem po raz drugi amerykańską kreskówkę ,,Korgoth of Barbaria’’ z 2006 r. autorstwa Aarona Springera (ur. 1973) stanowiącą parodię opowiadań heroic fantasy R. E. Howarda o Conanie. Był to pierwszy i zarazem ostatni odcinek planowanego serialu.Jego akcja rozgrywa się w odległej przyszłości po globalnym kataklizmie (wskazuje na to upadek Statuy Wolności) w realiach przypominających zwulgaryzowaną erę hyboryjską z elementami współczesnymi takimi jak: radio, cygaro, czy gazeta.Tytułowy bohater jest wzorowanym na Conanie, zabójcą licznych potworów (min. yeti). Wyruszył na wyprawę w celu zdobycia potrafiącej tańczyć statuetki Złotego Goblina 1 razem drużyną złodziei przysłanych przez Gogamagoga o zielonej skórze. Król złodziei Gogmagog zmusił Korgotha do udziału wyprawie infekując jego pożywienie pasożytem i obiecując dać lekarstwo jedynie gdy barbarzyńca przyniesie posążek. W czasie przeprawy przez bagna Korgoth zabił drzewo – ludojada i uwolnił przywiązaną doń piękną, skąpo ubraną kobietę, która zdawała się nie mieć imienia (w kreskówce kobiety są piękne, podczas gdy mężczyźni szpetni jak potwory). Złoty Goblin znajdował się w Latającej Wieży i należał do czarownika Speculesa – starca noszącego hipnotyzujące, fioletowe okulary. Bohaterowie dostali się do Latającej Wieży na grzbietach gigantycznych gołębi (w tym celu musieli wymazać się ich odchodami). Specules nie chcąc oddać Złotego Goblina, tworzył potwory z gumy do żucia (podobne do świni, ośmiornicy i olbrzymki) pokonane przez Korgotha. Czarownik już miał zahipnotyzować barbarzyńcę, gdy uratowała mu życie bezimienna piękność z bagien. Kobieta ta poświęciła życie, by uratować Korgotha, a ten zapłakał po jej śmierci. Później Korgoth dostał w nagrodę cały wóz lekarstwa na pasożyty lęgnące się w żołądku.
Film wręcz epatuje brzydotą i czarnym humorem, nie jest dla dzieci. Zainteresowanych podobnymi wariacjami na temat heroic fantasy odsyłam do posta: ,,Roman Barbarzyńca’’.


1 W twórczości R. E. Howarda ,,Golden Goblin Press’’ to nazwa wydawnictwa, które wydało księgę ,,Unauspreschlisien Kulten’’ von Juntzta (odsyłam do książki Howarda: ,,Królestwo cieni i inne opowiadania z mitologii Cthulhu’’).