sobota, 7 października 2017

NMP Różańcowej,, [...] Miesiąc październik jest poświęcony różańcowi. Na dużych paciorkach odmawia się 'Ojcze nasz', na małych 'Zdrowaś Mario'. Tak piętnaście razy. Z ich pomocą uciszasz się, uspokajasz, znajdujesz dystans do świata, w którym jeszcze przed chwilą tkwiłeś. Ty już znajdziesz się z innej strony. Ty już masz inną mądrość: Bożą. Ty masz inne spojrzenie: Jego. Teraz potrafisz pracować solidnie, twórczo, choć nikt cię nie chwali, nie jest ci wdzięczny, chociaż nikt ci za to nie płaci więcej. I jesteś wyrozumiały i cierpliwy, i przebaczający, i gotowy do pomocy. Teraz potrafisz już pomóc drugiemu człowiekowi, który jest opuszczony. Pomagają ci znaleźć się w tym Bożym świecie tajemnice życia Najświętszej Maryi, zaczepione rąbkiem twojej świadomości.
Pogrupowane są w trzy części: radosna, bolesna, chwalebna [
św. Jan Paweł II dołączył dodatkowo Tajemnice Światła - przyp. T. K.]
Do części radosnej należy pięć tajemnic: Zwiastowanie, Nawiedzenie św. Elżbiety, Narodzenie Jezusa, Ofiarowanie Jezusa w świątyni, Znalezienie dwunastoletniego Jezusa.
[
Do Tajemnic Światła należą: Chrzest Jezusa w Jordanie, Cud w Kanie Galilejskiej, Głoszenie Ewangelii i wzywanie do nawrócenia, Przemienienie na Taborze i Ustanowienie Eucharystii - przyp. T. K.]
Na część bolesną składają się tajemnice: Modlitwa Jezusa w Ogrójcu, Biczowanie, Cierniem ukoronowanie, Niesienie krzyża, Ukrzyżowanie.
Do części chwalebnej należą tajemnice: Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego, Wniebowzięcie Najświętszej Marii, Ukoronowanie Najświętszej Marii.
Wchodź do kościoła, gdzie trwa różaniec: monotonne odmawianie 'Zdrowasiek' i 'Ojczenaszów' przez księdza i zgromadzonych ludzi. Wejdź w ten rytm, w tę atmosferę, włącz się w ten świat uspokojenia, uciszenia, dobroci i mądrości Bożej i ludzkiej. Albo sam odmawiaj różaniec w mieszkaniu, na polu, w tramwaju, pociągu, na przystankach, w łóżku - gdzie zechcesz. Przynajmniej jedną dziesiątkę, a więc jedną tajemnicę. Poniedziałki - tajemnice radosne, wtorki - bolesne, środy - chwalebne i tak dalej, a więc czwartki - radosne
[obecnie w czwartki odmawia się tajemnice światła - przyp. T. K.], piątki - bolesne, soboty i niedziele - chwalebne'' - ks. Mieczysław Maliński ,,Abba. Modlitewnik dla młodych''

Refleksja filozoficzna 2Antoine de Saint - Exupery (znany jako autor ,,Małego Księcia'') w książce ,,Ziemia planeta ludzi'' stwierdził, że ,,za pomocą logiki można wszystko udowodnić''. Czy aby naprawdę? Myślę, że nie, bowiem wówczas nauka straciłaby rację bytu, a fantazje Janusza Bieszka miałyby taką samą wartość co prace poważnych historyków. A Czytelnik co o tym sądzi?