poniedziałek, 2 marca 2020

,,Fantazmat Wielkiej Lechii''


,,Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości’’ - Józef Piłsudski


W lutym 2020 r. przeczytałem pracę popularnonaukową ,,Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków?’’ napisaną przez Artura Wójcika – absolwenta UJ, pracownika Biblioteki Jagiellońskiej i twórcy bloga/ fanpejdża ,,Sigillum Authenticum’’ (łac. dowód autentyczności).Okładkę zdobi zabawna ilustracja fantasy art stylizowana na średniowieczną miniaturę. Przedstawia Bolesława Chrobrego, który przybył do Paryża na grzbiecie zionącego ogniem ni to smoka, ni to dinozaura, a Quasimodo – dzwonnik z katedry Notre Dame koronuje go na cesarza. Na niebie unosząc się UFO, zaś obok zakonnik pali starożytne rękopisy.

Książka opisuje pseudonaukowy mit o starożytnym słowiańskim mocarstwie zwanym Wielką Lechią. Jest on szeroko propagowany zarówno za pomocą książek jak i Internetu przez takie osoby jak: Paweł Szydłowski 1, Janusz Bieszk 2, Czesław Białczyński – skądinąd utalentowany pisarz fantasta 3, Tleledrag Marski (pseudonim Tomasza Markuszewskiego), Jaruha 4, Marian Nosol, Edie Słowianin – Leh, Dragomira Płońska, Joanna Chołuj, Tomasz Kosiński, Adolf Kudliński, aktor Wojciech Olszański, były komunistyczny aparatczyk Albin Siwak (1933 – 2019), samozwańczy ,,król’’ Sanjaya Jaroszek i wielu innych.

Przykładowe twierdzenia turbolechitów (zwolenników wiary w Wielką Lechię) ,,śmieszą, tumanią, przestraszają’’:
- Kleopatra naprawdę nazywała się Ojcusława,
- pewien ,,niezależny badacz’’ z Argentyny twierdzi, że polskie herby wywodzą się już z czasów Lecha I Wielkiego,
- Słowianie wynaleźli koło,
- Lechici założyli Metz, Brest i Orlean we Francji,
- w Wielkiej Lechii powszechnie panowała ,,wolna miłość’’, a w świętych gajach składano bogom w ofierze… prezerwatywy pełne spermy (głodnemu chleb na myśli ;P),
- Słowianie wywodzą się z cywilizacji Gobi założonej przez kosmitów,
- wyznacznikiem bycia prawdziwym Słowianinem jest jakoby posiadanie haplogrupy R1a1, co jest poglądem rasistowskim, bowiem geny nie mają nic wspólnego z kulturą,
- Aleksander Wielki spalił Kraków,
- Słowianie nosili na czołach opaski poprawiające pracę mózgu,
- stolicą państwa Mieszka I był … Szczecin (Schinesge z dokumentu ,,Dagome iudex’’),
- Otto III złożył w Gnieźnie hołd lenny Bolesławowi Chrobremu i w Akwizgranie ofiarował mu złoty tron Karola Wielkiego,
- Bolesław Chrobry koronował się na cesarza w paryskiej katedrze Notre Dame lub w Rzymie gdzie zmarł otruty hostią,
- król Awiłło Leszek po śmierci otrzymał od cesarza Tyberiusza grób na Awentynie (Janusz Bieszk, który podaje te rewelacje po prostu błędnie tłumaczy łacińskie inskrypcje).

Turbolechitami zostają amatorzy nie mający wykształcenia historycznego. Nie stosują naukowych metod krytyki źródeł, a ponadto wykazują wrogość wobec nauki akademickiej. Wierzą w spisek ukrywający istnienie Wielkiej Lechii. Ich poglądy nacechowane są radykalnym antyklerykalizmem, panslawizmem, rusofilią 5 i antysemityzmem. Często wierzą również w inne pseudonaukowe rzeczy jak alternatywna medycyna (Czesław Białczyński) czy Płaska Ziemia (Sanjaya).


Ich sprzymierzeńcami są powszechny w XXI wieku spadek zaufania do nauki, a być może także rosyjskie służby specjalne realizujące założenia okultysty i geopolityka Aleksandra Dugina.


Za swoich wrogów turbolechici uważają: Kościół katolicki (zwłaszcza zakon jezuitów 6), Żydów, Niemców, masonów 7 (swoją drogą Czesław Białczyński pozytywnie wypowiada się o masonerii), oraz oficjalna nauka. Kiedy w dyskusji zabraknie im argumentów, uciekają się do hejtu, a czasem nawet gróźb.

Autor szeroko omawia również źródła takie jak: XVIII – wieczny falsyfikat; kronikę Prokosza 8, XIX – wieczne czeskie falsyfikaty ,,Rękopisy królowodworski i zielonogórski’’ 9, kroniki Gala Anonima, bł. Wincentego Kadłubka i Jana Długosza, ,,Kronikę wielkopolską’’, rzekomo ukrywany poczet jasnogórski z XVIII wieku, napis z Kolumny Zygmunta, ,,Wywód jedynowłasnego państwa świata’’ pióra teoretyka sarmatyzmu, franciszkanina Wojciecha Dembołęckiego 10, znany jedynie z odpisu dokument ,,Dagome iudex’’ itd.

Autor wykonał kawał dobrej roboty ;). Jest to praca bardzo potrzebna, rzetelna i ciekawa, napisana przystępnym językiem. Serdecznie polecam!

1 Odsyłam do posta: ,,Ave Caesar Chrobry, czyli Słowianie oczami Pawła Szydłowskiego’’.
2 Odsyłam do posta: ,,Cywilizacje kosmiczne na Ziemi’’.
3 Odsyłam do posta: ,,Czesław Białczyński’’.
4 Odsyłam do posta: ,,Anty – Bogurodzica, czyli ‘Lechistan’’.
5 Trzeba jednak przyznać, że w obecnym konflikcie zbrojnym ciągnącym się od 2013 r. Czesław Białczyński na swoim blogu opowiedział się po stronie Ukrainy, a nie Rosji.
6 Odsyłam do posta: ,,Komandosi Kościoła’’.
7 Odsyłam do posta: ,,Masoneria’’.
8 Odsyłam do posta: ,,Prokosz – historia prawdziwa’’.
9 Odsyłam do posta: ,,Rękopisy królowodworski i zielonogórski’’.
10 Odsyłam do posta: ,,Polacy w Biblii’’.