,,Zawsze chciałem zabić Hitlera, nienawidziłem go’’
- Tom Cruise
W marcu 2025 r. obejrzałem amerykański film fantasy ,,Kat Hitlera i zarazy’’, znany też pod tytułem ,,Człowiek, który zabił Hitlera i Wielką Stopę’’ (ang. ,,The Man Who Killed Hitler and Then The Bigfoot’’) z 2018 r. w reżyserii Roberta Krzykowskiego.
Tytułowym bohaterem był amerykański weteran wojenny, Calvin Barr (postać fikcyjna) ukazany zarówno w młodości, przypadającej na lata II wojny światowej jak też jako siwy starzec, żyjący w XX lub XXI wieku. Pomimo sędziwego wieku, Barr wciąż potrafił walczyć. Napadnięty sam pokonał trzech bandytów, chcących odebrać mu samochód. Żył wspomnieniami o wojnie (nie odczuwał dumy z powodu zabicia nawet złego człowieka) i utraconej miłości do młodo zmarłej nauczycielki. Przyjaźnił się z golibrodą, Edem, oficjalnie podającym się za jego brata. Znał wiele języków obcych min. niemiecki, rosyjski i francuski.
Przebrany w mundur esesmana tropił Hitlera z pomocą sowieckiego wywiadu. Wtedy po raz pierwszy spotkał Eda, Rosjanina, którego matka była rumuńską Cyganką. Barr zastrzelił Hitlera w jego biurze, lecz nie trafił do podręczników historii. Sprawę wyciszyli zarówno naziści jak i alianci. W 1945 r. w bunkrze popełnił samobójstwo sobowtór Hitlera. Zaletą filmu jest ukazanie w nim mało znanej na Zachodzie niemieckiej zbrodni, jaką były wysiedlenia Polaków z Zamojszczyzny.
Wielka Stopa (bigfoot, sasquatch) została przedstawiona jako niezbyt duży małpolud z kanadyjskiej tajgi, zarażony groźnymi wirusami. Z ich powodu światu groziła pandemia, w której ponieśliby śmierć ludzie i zwierzęta (film powstał przed wybuchem pandemii covid 19). Barr był ostatnim z trzech ludzi, którego organizm wytwarzał przeciwciała chroniące przed wirusem. Początkowo odrzucił propozycję agentów FBI. Zgodził się jednak na wyprawę do Kanady po rozmowie z Edem. Tropił Wielką Stopę z bronią myśliwską. W końcu zabił małpoluda w walce wręcz.
W filmie dostrzegłem nawiązania do:
- staroangielskiego eposu ,,Beowulf’’, którego tytułowy bohater w młodości walczył z trollem Grendelem, zaś w starości ze smokiem, strzegącym skarbu 1,
- ,,Władcy Pierścieni’’ J. R. R. Tolkiena (w jednej ze scen Barr stracił palec podobnie jak Frodo),
- ,,Ewangelii’’ (powrót bohatera, którego uważano za zmarłego może stanowić analogię do zmartwychwstania Chrystusa).
W polskiej fantasy (dwóch opowiadaniach Andrzeja Pilipiuka) zabójcą Hitlera był Jakub Wędrowycz 2. W ,,Twierdzy aniołów’’ Małgorzaty Nawrockiej anioł Zielonkawy rozważał w wypracowaniu co by się stało gdyby biblijny Dawid trafił Hitlera z procy 3.
1 Odsyłam do postów: ,,Beowulf’’ i ,,Beowulf oczami Tolkiena’’.
2 Odsyłam do postów: ,,Bohaterski menel, czyli rzecz o Jakubie Wędrowyczu’’ i ,,Faceci w gumofilcach’’.
3 Odsyłam do posta: ,,Twierdza aniołów’’.