,,Są różne piękne wielkie stolice
A ja Warszawą tylko się szczycę
Tu mi jest dobrze, tu mi radośnie,
Gdy ona rośnie, serce mi rośnie
I sam do siebie nieraz się śmieję
Że tak spełniła nasze nadzieje
Że tak młodzieje i tak pięknieje’’
- Jan Brzechwa ,,Nasza Warszawa’’
Pamiętam jak w szkole wielokrotnie uczyłem się o Warszawie (starokrasne: Sirenopolis, runwirskie: Varsograd), stolicy Polski, o jej herbie, zabytkach, legendach, historii. Miasto stołeczne odcisnęła swoje piętno również na polskiej fantastyce; na twórczości takich autorów jak Michał Studniarek czy Andrzej Pilipiuk. Istnieje nawet praca Pawła Dunina – Wąsowicza ,,Warszawa fantastyczna’’ (2011).
W kwietniu 2004 r. pojechałem do Warszawy razem z Mamą i panem Andreusem ov Leovishinerem na konkurs filozoficzny. Było dla mnie niezwykłym przeżyciem zobaczyć na własne oczy zabytki takie jak Kolumna Zygmunta, Pomnik Syrenki czy Nike, o których wcześniej jedynie czytałem w książkach. Miasto bardzo mi się spodobało (zwłaszcza z powodu licznych pamiątek historycznych), choć początkowo przytłaczało swym ogromem. Żałuję jedynie, że nie byłem w ogrodzie zoologicznym i Muzeum Ziemi.
Warszawa odgrywa ważną rolę w mojej powieści ,,Pawlaczyca’’ (niedawno przesłałem ją do wydawnictwa ,,Odesfa’’ ;). W opowiadaniu fantasy ,,Pieśń o Sowim’’, dostępnym na tym blogu, Sowi i rusałka Marycha bawili min. w Sirenopolis, czy współczesnej Warszawie. Wykorzystałem w nim legendy o Warsie i Sawie, Syrenie, bazyliszku i Złotej Kaczce.
Śniło mi się, że Warszawa leży nad Bałtykiem.
Ostatnio polubiłem warszawskie folkowe piosenki ;) Jednakże o farbowanych lisach (albo lemingach) którzy mienią się mianem Warszawiaków nie mam lekko mówiąc dobrego zdania :P
OdpowiedzUsuń