wtorek, 9 kwietnia 2019

,,Odyseja'', czyli pajdokracja


,,Zostanie kamień z napisem:
Tu leży taki i taki.
Każdy z nas jest Odysem,
Co wraca do swej Itaki’’
- Leopold Staff ,,Odys’’ (fragment)








W 1996 r. oglądałem na Polsacie kanadyjski telewizyjny serial fantasy ,,Odyseja’’ (ang. ,,The Odyssey’’) nakręcony w Vancouver w latach 1992 – 1994.








Jego głównym bohaterem był żyjący w latach 90 – tych XX wieku nastolatek Jay Ziegler grany przez Ilyę Voloshyna (ur. 1981). W wyniku upadku z ,,Fortu’’ na drzewie, Jay zapadł w śpiączkę. Wówczas to przeżywał podświadome przygody w świecie równoległym zamieszkanym przez same dzieci. Trzeba przyznać, że był to świat dość ponury. Najważniejszą, wręcz mityczną postacią tego świata był Brad – zmarły ojciec Jaya. Pod pewnymi względami był on odpowiednikiem Boga (w sądzie dzieci przysięgały: ,,Tak mi dopomóż Brad’’). W owym państwie dzieci podatki uiszczano nie w pieniądzach, lecz w zabawkach. Żyli w nim min. piraci, oraz wampiry – jasnowłose dziewczynki tańczące w balecie.
Przyjaciółmi Jaya w świecie pajdokracji byli: chłopiec Szybki, oraz bibliotekarka Alfa.








Z kolei czarownica Medea (imię nawiązuje do kolchidzkiej czarodziejki z mitu o Jazonie) to postać dynamiczna. Początkowo była wrogiem Jaya, później jednak zrodziła się między nimi miłość. W jednym z odcinków Medea była sądzona przez inne dzieci jako czarownica za ,,zbrodnię’’ dorastania.
Wrogami byli dyktatorzy Macro i Paluch rządzący po zniknięciu Brada. Pracował dla nich uczony Tractal (również niepełnoletni).







Ostatecznie Jay został następcą swego ojca Brada i rządził sprawiedliwie. W realnym świecie obudził się ze śpiączki i poznał swoją pierwszą miłość. W ostatniej scenie dochodzi do połączenia świata dzieci z naszym światem.
Serial bardzo mi się podobał. To właśnie z niego poznałem słowo ,,świr’’ ;).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz