,,Fedra, w greckiej mitol. córka Minosa i Pazyfai, małżonka Tezeusza, przez swoją miłość do pasierba Hipolita sprowadziła jego śmierć, a sama się powiesiła. Podanie to opiewają Eurypides, Seneka, Racine i i.’’ - ,,Encyklopedia Powszechna Wydawnictwa Gutenberga tom 5 Europejska równowaga do Grecka sztuka’’
W styczniu 2022 r. obejrzałem amerykańsko – włoski film heroic fantasy ,,Żelazny Wojownik’’ (ang. ,,Iron Warrior’’) z 1987 r. w reżyserii Alfonsa Brescii (1930 – 2001).
Głównym bohaterem jest wojownik Ator, który ocalił piękną księżniczkę Jennę z Drakmore i zdobył jej miłość.
Stara i ruda czarownica Fedra pozbawiła Jennę należnego jej tronu. Porwała małego chłopca Trogara, brata Atora i uczyniła z niego tytułowego Żelaznego Wojownika czyniącego wiele zła. Żelazny Wojownik zakrywał twarz żelazną maską w kształcie trupiej czaszki. Po latach Ator zabił go rozbrojonego po pojedynku, czego potem żałował.
Diva; dobra, czarnoskóra czarodziejka, będąca siostrą rudej Fedry, zleciła Atorowi przyniesienie złotej skrzynki z uwięzionymi w niej złymi mocami. Skrzynka znajdowała się na wyspie Stylos, która zatonęła po zabraniu z niej artefaktu. Wątek ten stanowi nawiązanie do greckich mitów zarówno o puszce Pandory jak też o Atlantydzie.
Fedra wielokrotnie zwodziła Atora iluzjami. Nie można jej było zabić mieczem, za to zginęła od ognia (nawiązanie do palenia czarownic). W finale czarodziejki komentują szczęście Jenny i Atora słowami: ,,Najlepszą czarownicą jest zakochana kobieta’’.
Nie za bardzo mój gatunek aczkolwiek dzięki ze przybliżasz te mniej znane tytuły ;)
OdpowiedzUsuń