sobota, 13 kwietnia 2013

Ślęża


,,Owa góra wielkiej doznawała czci u wszystkich mieszkańców z powodu swego ogromu, jak i przeznaczenia, jako, że na niej odprawiano przeklęte pogańskie obrzędy’’ – Thietmar ,,Kronika’’.
,,Ślęża to lechickich bogów siedlisko, wsławione pieśniami i powieściami polskiego ludu’’ – Zygmunt Gloger ,,Geografia historyczna ziem dawnej Polski’’.


                W fantazji  ,,Córka węża’’, tytułowa bohaterka Bogna Nowicka, rusałka wychowująca się wśród ludzi, spędzała wakacje u stóp Góry Ślęży. Nocą, na jej szczycie spotkała dwa żywe niedźwiedzie, Bolesława Krzywoustego, rycerza Piotra Własta, żerców, którzy go oślepili, jego żonę Marię Włast, mnicha, który w samobronie zabił nożem wilkołaka, lwa, wilka, dzika, uczonego Johanesa Beera ze Świdnicy, kosmitów, możną panią Krymhildę i parę prześladowanych przez nią kochanków, oraz pannę z rybą. Wszyscy oni zgromadzili się przy wielkim ognisku i opowiadali Bognie historie o swoich przygodach.
            W fantazji o Ordanie z Brustaborga, przyszły największy heros Wenedów udał się latem z rodzicami na pielgrzymkę na górę Śląż – święty szczyt Ślążan, na którego szczycie mieścił się ogród Liczyrzepy. Na szczycie góry stał kamienny posąg niedźwiedzia, o którym powiadano, że miał zaryczeć na widok króla. Rzeźba zaryczała na widok małego Ordana, który w przyszłości istotnie został królem Asarmathu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz