niedziela, 26 maja 2013

Triglav, Betel - Gausse i Rybołów



Minęło już wiele czasu, odkąd Zmiennik najpierw nie spełnił powierzonego mu zadania, a potem sromotnie zdradził. Lądu jak nie było tak nie było. Wreszcie Agej rzecze do Mokoszy:
- Napraw to co Zmiennik popsuł! - Aredvi poczęła i w ciągu nocy urodziła ogromną, spiczastą górę, wyrosłą między trzema archipelagami Nawi.
Na cześć Welesa - Trygława wierch ten otrzymał nazwę Triglav (podobna, lecz niższa góra znajduje się w Słowenii). Jednak sam Weles nazywał górę Gwoździem i Podporą Świata. Istotnie, góra Triglav była tak wysoka jak Wielki Dąb, to znaczy sięgała nieba. Wokół niej wynurzał się powoli ląd, a Nawia stała się archipelagiem na pięknym jeziorze). Tak powstał kontynent afrykański, następnie zaś europejski i azjatycki.
Owe lądy początkowo były nagie i muliste, lecz Mokosza ulitowała się nad nimi, rodząc mchy i inne drobne roślinki, stwarzając jeziora, stawy i rzeki pełne słodkiej wody i napełniając je rybami, rakami, żabami i innymi żyjątkami. Po śmierci Łady, rak Estinus opuścił morze i zamieszkał w wielkim zbiorniku wodnym Synarze na Północy.


*

,,Orzeł [...] Rybołów, rybiarz (Pandion haliaetus L.) o ciele stosunkowo małem, zamieszkuje Europę, Azję płn. i środk. na zimę odlatuje na południe. Żywi się rybami, gnieździ się nad wodami. W Polsce dawniej częsty, obecnie prawie zupełnie wytępiony" - ,,Encyklopedia Powszechna Wydawnictwa Gutenberga tom 12 Optymaci do Polowanie".1

Mokosza i Świętowit mieli zaiste dziwnego syna! Wygląd miał ludzki, lecz głowę ptasią. Miał zakrzywiony dziób, ułożony w tyle czubek z pierza, żółte oczy, a jego pióra były szaro - czarne, z czego ciemne przy oczach. Żywił się rybami, a łowił je misternie rzeźbionym trójzębem - tryzubem. Otrzymał więc imię Rybołowa. Gdy dorósł i zmężniał jął prosić rodziców, by mu pozwolili szukać żony.
- Pójdę do upiorów, bo mają wygląd podobny do mojego - oświadczył.
Rodzice zgodzili się i Rybołów udał się aż nad brzeg morski, gdzie żyły upiory o mewich głowach. Ukrył przed pannami koronę z płomieni, by nie wiedziały, że jest Enkiem. Było gorąco i wszedł do morza, gdy zobaczył łódź, a w niej upiorzycę. Ujrzawszy Rybołowa przemówiła doń tymi słowy:
- Moi rodzice łowią ryby dziobami, jak ty tryzubem - Enk nigdy nie rozstawał się ze swoją bronią - a na mnie zły czar rzucił latawiec. Możesz mnie odczarować.
- Jak? - spytał Rybołów.
- Będę przybierać różne straszne postaci, jak ongiś Jurata, a ty nie możesz się mnie przestraszyć. Na koniec stanę się podobna do Matki Żmyi, lecz mniejsza. W moim pysku będzie pęk kluczy, a ty albo mnie zabijesz, albo wyrwiesz mi je z pyska. Wtedy będę już odczarowana i będę mogła wyjść za ciebie. Zgoda?
- Zgoda - Rybołów kiwnął głową.
Wnet upiorzyca stałą się wielką świnią o płetwach foki i zębach morsa (taką widziano w czasie sztormu na Ultima Thule), a Rybołów aż zaparł się tryzubem, by nie uciec. Potem jej nogi zamieniły się w wężowy ogon, a ręce w skrzydła i wykonała lot nad plażą. Wreszcie przybrała ostateczną postać, a młodzieniec wyrwał jej klucze z pyska i odczarował.
- Nazywam się Rybitwa - powiedziała uratowana upiorzyca.
Oboje pobrali się i założyli rodzinę.

,,Rybołów jest opiekunem rybaków, podobnie jak Leśna i Jeziorna Matka i Śledziura'' - ,,Obraz świata".


Ich córką była królowa Betel - Gausse.

*
,,Letnia noc na kwiecistym wzgórzu z siostrą i bratem, [...], tajemnicza królowa Betel - Gausse z północnego kraju jezior i jej niemniej tajemniczy emisariusz '' - ,,Tatra cz. I Misja''

Miała wygląd wielkiej jak ośmioletnie dziecko ropuchy i mieszkała w jeziorze Mamir na północy. W późniejszych erach jej sługami zostali dobry potwór Wiłkokuk i rusałka Marycha.


1 współcześnie, ornitolodzy nie zaliczają już rybołowa do orłów, ale do osobnej rodziny ptaków drapieżnych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz