sobota, 29 czerwca 2024

,,Bogurodzica''

 

,,Bogurodzica dziewica, Bogiem sławiena Maryja!

Twego Syna Gospodzina matko zwolena, Maryja!

Zyszczy nam, spuści nam.

Kyrielejson.

Twego dziela Krzciciela, Bożyce,

Usłysz głosy, napełń myśli człowiecze.

Słysz modlitwę, jąż nosimy

A dać raczy, jegoż prosimy:

A na świecie zbożny pobyt,

Po żywocie przebyt.

Kyrielejson’’.



Przekład:


,,Matko Boska, dziewico, przez Boga sławiona, Maryjo, u Twego Syna Pana, Matko wybrana, Maryjo, pozyskaj nam i ześlij na nas. Panie zmiłuj się! Ze względu na Jana Chrzciciela i Syna Bożego, usłysz głosy, spełnij myśli i pragnienia ludzi. Wysłuchaj modlitwy, którą zanosimy i dać racz o co prosimy Ciebie. Na świecie dostatni, szczęśliwy i pobożny byt (żywot), a po śmierci istnienie (bytowanie) w Raju’.



Utwór ,,Bogurodzica’’ zaliczany jest do zabytków języka polskiego. Czas powstania pieśni jest sporny. Datuje się ją na XIII/ XIV wiek. Po raz pierwszy wydrukowano ,,Bogurodzicę’’ na statucie Jana Łaskiego w 1506 roku. Ze względu na treść, utwór pełnił funkcję pieśni rycerskiej i hymnu narodowego. Jan Długosz odnotowuje, że ,,Bogurodzica’’ śpiewana była przez rycerstwo polskie i litewskie przed bitwą pod Grunwaldem w 1410 r.

Modlitwę zanosi podmiot zbiorowy, którym są wierni, proszący Matkę Boską uwielbioną przez Boga, by pośredniczyła w imieniu ludzi u swego Syna, Chrystusa, przez pamięć na Jana Chrzciciela (Motyw wspólnego orędownictwa Maryi i św. Jana Chrzciciela nosi nazwę deesis). Oczekiwano, że Chrystus wykazując się kwadratem cnót (męstwem sprawiedliwością, umiarkowaniem i roztropnością), zmiłował się nad ludźmi, dając im dostatnie życie na ziemi i radosne przebywanie w raju po śmierci.

,,Bogurodzica’’ przez setki lat jako pieśń religijna, rozrastała się (dopisywano nowe strofy). Jednak badając występujące w niej archaizmy: fleksyjne, składniowe i słowotwórcze, możemy dojść do wniosku, iż odpowiada ona występującemu w średniowiecznej Europie, pokrewnemu gatunkowi pieśni – hymnom.

P. S. 1 Według legendy autorem ,,Bogurodzicy’’ był sam św. Wojciech 2, żyjący w X wieku. Witold Jabłoński w powieści fantasy ,,Słowo i miecz’’ przypisuje jej autorstwo św. Brunonowi z Kwerfurtu. 3 W mojej mitologii slawianistycznej twórcą ,,Bogurodzicy’’ był sam Mieszko I, nazywany z tego powodu Dawidem Północy 4.



1 Tekst powstał w 2002 r. w pierwszej klasie liceum na lekcji języka polskiego.

2 Odsyłam do posta: ,,Św. Wojciech’’.

3 Odsyłam do posta: ,,Przedmurze pogaństwa, czyli ‘Słowo i miecz’’.

4 Odsyłam do opowiadania ,,Chrzest Polski’’.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz