czwartek, 28 lutego 2019

,,Król Skorpion 2: Narodziny wojownika''


,,KIM BYŁ SARGON Z AKADU?
Sargon był królem, który panował od ok. 2316 do ok. 2280 r. p. n. e. Stworzył jedno z największych starożytnych imperiów.
Sargon był wezyrem (głównym ministrem) jednego z królów sumeryjskich (dzisiejszy Irak). Po śmierci władcy objął tron i założył miasto Akad, które leżało gdzieś w środkowej części Mezopotamii.
Z czasem Sargon pokonał wszystkich innych królów Sumeru, w następstwie czego rozciągnął swą władzę na południe od Zatoki Perskiej, na zachód do Morza Śródziemnego i na północ do dzisiejszej Turcji.
Mieszkańcy imperium Sargona nazywali się Akadyjczykami.
Za rządów jego następców Akadyjczycy rozwinęli sztukę pisania jak również zaprojektowali pierwsze hełmy bojowe, które robili z miedzi i skóry’’ - Bridget Daly (red.) ,,Kim oni byli? Księga pytań i odpowiedzi o sławnych ludziach’’







W lutym 2019 r. obejrzałem po raz drugi amerykańsko – niemiecko – południowoafrykański film heroic fantasy ,,Król Skorpion 2: Narodziny wojownika’’ (tytuł oryginału: ,,The Scorpion King 2: Rise of a Warrior’’) z 2008 r. w reżyserii Russella Mulcahy’ego (ur. 1953).
Akcja rozgrywa się w umownie traktowanej starożytności w Akadzie, na Krecie, oraz w Krainie Zmarłych.







Film jest prequelem ,,Króla Skorpiona’’. Głównego bohatera; Mathayusa poznajemy jako młodzieńca zaczynającego karierę wojownika w elitarnej gwardii Czarnych Skorpionów (jej członkowie nosili na ramieniu tatuaż z czarnym skorpionem) i chcący pomścić śmierć swego ojca. W jego wyprawie towarzyszy mu młoda i piękna wojowniczka Layla. Początkowo jest wiecznie obrażona na Mathayusa, potem się w nim zakochuje, na koniec jednak ich drogi się rozchodzą.
Historia jest w tym filmie (podobnie jak w opisywanym już na tym blogu serialu o Xenie) traktowana bardzo umownie: w tej samej opowieści pojawiają się postaci, które żyły w różnych latach, a nawet w różnych miejscach.






Babiloński król Hammurabi (1811 p. n. e. - 1750 p. n. e.) został przedstawiony jako sprawiedliwy król Akadu, którego tron przywłaszczył sobie jego generał Sargon.








Sargon z Akadu był Semitą, a jego imię brzmiało właściwie: Szarrukin. Według legendy jako niemowlę został znaleziony w koszyku płynącym w rzece (podobieństwo do późniejszych losów Mojżesza) i doszedł do władzy dzięki opiece bogini Isztar. Na filmie został ukazany jako czarny charakter, wojownik władający magicznymi mocami. Został królem Akadu idąc do władzy dosłownie po trupach. Przyczynił się do śmierci ojca i brata Mathayusa, ten zaś przed Szamaszem – bogiem Słońca i sprawiedliwości poprzysiągł mu zemstę. Sargon na cześć bogini Astarte zamierzał spalić żywcem zgromadzonych w amfiteatrze niewinnych ludzi zalewając ich potokami płonącej oliwy (zostali uratowani przez młodą wojowniczkę Laylę i chińskiego akrobatę Fonga). Mathayus zabił Sargona gdy ten przybrał postać gigantycznego, czarnego skorpiona.






Po śmierci Sargona, władzę w Akadzie objął prawowity król, Salmanasar, syn Hammurabiego. W rzeczywistości asyryjski król Salmanasar I żył w latach 1365 p. n. e. - 1244 p. n. e.







Mathayusowi i Layli w ich zamorskiej wyprawie po magiczny oręż potrzebny do zgładzenia Sargona, towarzyszył młody, grecki poeta Arystofanes z Naksos, który często powoływał się na prace historyka Herodota (ok. 484 p. n. e. - ok. 426 p. n. e.). Jego pierwowzorem był ateński komediopisarz Arystofanes (ok. 446 p. n. e. - 385 p. n. e.)
Pojawiają się też nawiązania do różnych mitów.







W mitologii mezopotamskiej Aszur był bogiem wojny, który stał na czele asyryjskiego panteonu. Od jego imienia pochodzą nazwy krajów takich jak: Asyria i Syria. Na filmie jego imię nosił ojciec Mathayusa, który był dzielnym wojownikiem, zgładzonym za pomocą czarnej magii przez Sargona.







Z mitologii egipskiej pochodzi wzmiankowany epizodycznie bóg wegetacji i świata zmarłych Ozyrys. Mathayus i Leyla płynęli do Egiptu po jego magiczną włócznię, którą miał być zgładzony Sargon, jednak pod wpływem Greka Arystofanesa udali się na Kretę po miecz Damoklesa.







Z mitologii fenickiej została zapożyczona bogini miłości i wojny Astarte, na filmie władająca światem zmarłych. Przypisano jej tu cechy takich bogiń jak mezopotamska Ereszkigal i grecka Persefona, a przypuszczam, że wykorzystano również podobieństwo imienia bogini do imienia diabła Astarota. Wejście do jej sanktuarium mieściło się w kreteńskim Labiryncie. Astarte ubierała się na czarno. Próbowała uwodzić Mathayusa, za to (z wzajemnością) nienawidziła Layli, której omal nie zabiła. Jej związek z Sargonem nawiązuje do dawnych mitów o Isztar protegującej tego króla.







Z mitologii greckiej został zapożyczony Minotaur mieszkający w Labiryncie i karmiony przez króla Minosa ludzkim mięsem. Na filmie zginął z ręki Mathayusa.







Z kręgu kultury greckiej pochodzi również magiczny miecz Damoklesa, którym Mathayus zabił Sargona. Na filmie znajdował się w zaświatach i należał do bogini Astarte. Wirował zawieszony w powietrzu, aż został pochwycony za rękojeść przez Chińczyka Fonga. Pochodzenie powiedzenia o mieczu Damoklesa jest następujące:

,,Damokles, ulubieniec starszego Dionyzjosa, tyrana Syrakuz (ob.). Razu pewnego sławił D. Dionyzjosa, mieniąc go najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. Na to Dionyzjos otoczył go przepychem, ale kazał nad jego głową zawiesić na włosie końskim wyostrzony miecz, na znak ciągłego niebezpieczeństwa, w którym znajduje się posiadacz takiego szczęścia. [...]’’ - ,,Encyklopedia Powszechna Wydawnictwa Gutenberga tom 3 Cauer Emil do Dewon’’

Film oceniam pozytywnie jako pochwałę rodziny i dobrą rozrywkę ;).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz