poniedziałek, 1 marca 2021

Jeszcze o tęczy

 




,, [...] Różnorodność legend o tęczy w innych kulturach jest doprawdy ogromna. W starożytnych Chinach wierzono, że kiedy na niebie pojawiła się rysa, bogini Nüwa załatała ją kamieniami w pięciu różnych kolorach. Mieszkańcy Grenlandii uznawali tęczę za skraj boskiej szaty, Walijczycy za tron bogini, a Ormianie za pas boga - Słońca. Członkowie Czarnych Stóp, indiańskiego plemienia Ameryki Północnej, nazywali ją Kapeluszem Deszczu albo Wędką Starca. Według jednego z germańskich mitów w chwili stworzenia świata tęcza posłużyła jako misa wypełniona kolorami, które nadano ptakom. Węgierskie słowo szivárvány oznaczające tęczę pochodzi od czasownika 'ciągnąć wodę'. Jak głoszą tamtejsze podania, dwa końce tęczy wysysają wodę z oceanów.





 

    W kulturze antycznej basenu Morza Śródziemnego tęcza była postrzegana jako łącznik pomiędzy krainą bogów i ludzi. Zarówno Grecy, jak i Rzymianie wierzyli, że bogini Iris, odgrywająca rolę posłanki, rozpinała tęczowy łuk pomiędzy niebem a ziemią. (Iris była córką Taumasa, morskiego bóstwa [...]). W mitologii nordyckiej tęcza również funkcjonuje jako most łączący siedzibę bogów ze światem ludzi, tj. Asgard z Midgardem. Na terenie Europy oraz południowej i zachodniej Azji kojarzona jest także z łukiem. U Finów i Lapończyków to łuk boga piorunów, zręcznego łucznika strzelającego błyskawicami. W języku hindi słowo tęcza to Indradhanush, czyli łuk Indry. Z kolei w arabskim Qaws Quzah oznacza łuk wojenny przedislamskiego boga Quzaha. 



 



    W niektórych kulturach tęcza była postrzegana negatywnie. Członkowie ludu zamieszkującego indonezyjską wyspę Nias, znaną z budowli megalitycznych, bali się jej wierząc, że to ogromna sieć zarzucona przez potężne bóstwo, by schwytać ich dusze. Natomiast wśród wielu rdzennych plemion Amazonii panowało przekonanie o szkodliwym działaniu tęczy. W starożytnych Peruwiańczykach budziła taki lęk, że aby się przed nią chronić, nieruchomieli i w milczeniu czekali, aż zniknie'' - Caspar Henderson ,,Nowa mapa cudów. Podróż w poszukiwaniu rzeczy niepojętych''






Polecam również posta: ,,Mity i legendy o tęczy''. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz