sobota, 4 lutego 2017

Boidy i pytony







Boidy i pytony są grupą dużych, niejadowitych węży żyjących w Azji Południowo – Wschodniej, Indiach, na Cejlonie, w Afryce, Ameryce Południowej, Nowej Gwinei i w Australii. Wyróżniają się małymi łuskami, sprawiającymi wrażenie, że ich skóra przypomina w dotyku jedwab. W przeciwieństwie do boidów pytony są jajorodne. Obecnie są coraz bardziej popularne w domowych hodowlach.







Boa dusiciel jest najlepiej znanym przedstawicielem boidów. Osiąga do 4 m długości. Żyje w Ameryce Środkowej i Południowej. Jego bliski krewny, boa psi został tak nazwany, ponieważ jego głowa jest podobna do psiej. Ubarwienie: brzuch żółty, strona grzbietowa jasno – zielona z siwymi łatami. Żyje w Ameryce Południowej. Terrarium boa musi być duże i ogrzewane, wyposażone w gałęzie i basen z wodą.







Anakonda osiąga 5 m długości, a zdarzyło się w Kolumbii zastrzelić osobnika tego gatunku o wymiarach 11 m długości! Żyje w Ameryce Południowej.







Jednak największym ogromnym wężem jest pyton siatkowy. Osiąga 10 m długości. Żyje w Indiach, na Cejlonie i w Azji Południowo – Wschodniej.








Boidy są starą grupą węży, które jako relikt po dawnych nogach zachowały w okolicach odbytu rogowe kolce. Najstarszym z nich był paleopyton żyjący w eocenie. Nieco młodszy był wonambi z Australii z plejstocenu. Osiągał 8 m długości. Żywił się nniejszymi od siebie torbaczami i ptakami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz