piątek, 7 maja 2021

Mity i teorie o Wyspie Wielkanocnej







 ,,Nie wiadomo na pewno, kto jako pierwszy się tu osiedlił. Uważa się, że byli to polinezyjscy żeglarze, którzy przybywali tu od V wieku. Inaczej uważał norweski zoolog, geograf i podróżni Thor Heyerdahl, który twierdził, że wyspę skolonizowali południowoamerykańscy Indianie. [...] Powoływanie się na legendy wyspiarzy jest bardzo ryzykowne, bo istnieją różne ich wersje. W jednej z nich pierwszy król wyspy, Hotu Matua, przypłynął z zachodu, w innej odwrotnie - ze wschodu. Heyerdahl nie dał się jednak przekonać i do śmierci bronił swego poglądu, a nawet go rozwijał. Twierdził np., że na Rapa Nui dotarł ostatni Wirakocza, mędrzec uważany przez Inków za boga.






    Dawniej sądzono, że wyspiarze są potomkami mieszkańców zatopionego kontynentu na Pacyfiku. Ludzie pojawili się jednak na wyspie dopiero w V wieku, a wtedy z pewnością żaden kontynent nie pogrążył się w falach oceanu! Polski badacz Benon Szałek w pracy wydanej pod koniec lat 90. XX wieku twierdzi, że wyspę skolonizowali Tamilowie, lud żyjący w Indiach. Dowodem tego ma być podobieństwo pisma tamilskiego i znaków hieroglificznych umieszczonych na znalezionych na wyspie tabliczkach.





 

    Miejscowe mity głoszą, że żyły tu niegdyś dwa ludy: Hanau Eepe, czyli Krótkousi (wg innego tłumaczenia Niscy), potomkowie króla Hotu Matua oraz Hanau Mamoko - Długousi (Wysocy). Długousi przypłynęli na wyspę później, podbili ją i zmusili Krótkouchych do pracy nad posągami (naturalnie miały mieć długie uszy). W końcu doszło do wojny, w której zwyciężyli Hanau Eepe. Wszystkich Hanau Mamoko wymordowano. Zdaniem niektórych badaczy Długousi to południowoamerykańscy Indianie - wśród Inków znana była praktyka wyciągania uszu. Inną zagadkę przyniosły badania genetyczne tubylców. Okazało się, że niektórzy spośród nich mają kombinację genów charakterystyczną tylko dla Basków. [...] Dla Szałka to kolejny argument potwierdzający jego teorię - na podstawie podobieństwa języków stwierdził, że Baskowie są spokrewnieni z Tamilami (...). Inni przypominają, że w XVIII wieku wielu Basków było marynarzami, jeden z nich mógł spodobać się jakiejś mieszkance wyspy...'' - Jerzy Besala, Dorota Lis, Adam Krawiec ,,Tajemnice historii. Polska, Europa, świat''





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz