,, […] Według teorii o istnieniu lunarian, Zygmunt Freud był członkiem owej dziwnej społeczności, w której każdy jest klonem kogoś innego. Mówiąc krótko, chodzi o rasę złożoną z samych miniFreudów. Podobno Freuda zaczęło gryźć sumienie, gdy doszedł do zdumiewającego wniosku, że jego bracia lunarianie są w stanie użyć swojej psychologicznej i naukowej wyższości w celu zapanowania nad słabszą, ziemską kulturą. Zatem Freud potajemnie poleciał na Ziemię i podzielił się z jej mieszkańcami swą lunariańską wiedzą, którą większość ludzi zna jako teorie Freuda w dziedzinie psychologii.
Mimo, że Freudowi nigdy nie udało się w pełni osiągnąć tego, co zamierzał, oraz nigdy nie zdradził swojej prawdziwej tożsamości, jego klony, mieszkańcy Księżyca, poczęli się zagrożeni. Koniec końców postanowili pójść śladem Freuda, lecz odcięli się od filantropijnych intencji słynnego psychologa, który pragnął oświecić wszystkich Ziemian. Zamiast tego mieszkańcy Księżyca skoncentrowali się na ludziach dzierżących władzę, licząc na to, że będą zachowywać się jak zwolennicy rządów lunarian. Obawy Freuda były uzasadnione: lunarianie planowali podbój naszej planety. [...]’’ - Jamie King, ,,Najsłynniejsze teorie spiskowe’’ 1
,, […] Sergei Pankieff, Człowiek – Wilk, któremu Freud postawił diagnozę, że cierpi na ‘nerwicę natręctw’, leczony był przez Freuda przez cztery lata. Psychoanaliza rozpoczęła się od snu, jaki Pankieff miał w dzieciństwie:
Śniło mi się, że była noc i leżałem w łóżku… Nagle okno samo się otworzyło, a ja z przerażeniem ujrzałem, że na wielkim orzechu włoskim siedzi kilka białych wilków… W wielkiej panice, widocznie ze strachu, że zjedzą mnie wilki, zacząłem krzyczeć i obudziłem się.
Wyłącznie na podstawie tego snu, Freud doszedł do wniosku, że mały Pankieff przypadkowo zaskoczył rodziców podczas stosunku seksualnego. Główną wskazówką do tego rodzaju interpretacji był dla niego fakt, że we śnie chłopca wilki były białe, co symbolizuje białą bieliznę nocną rodziców.
W wywiadzie przeprowadzonym w latach siedemdziesiątych przez austriacką dziennikarkę, Karin Obholzer, wiele lat po cudownym wyleczeniu przez Freuda, osiemdziesięciosześcioletni Człowiek – Wilk skarżył się, że przez całe życie prześladował go ten sam problem. Dręczyły go złe myśli, niepokój i przygnębienie oraz paraliżował brak wiary we własne możliwości. W rzeczywistości Freud nigdy nie przekonał Człowieka – Wilka ani co do poprawności swojej diagnozy, ani – już o to chodzi – prawidłowości interpretacji jego snu. Na przykład Freud nie zdawał sobie sprawy, że w czasach dzieciństwa Pankieffa, dzieci w Rosji nie spały w pokoju rodziców, lecz niani. Pankieff skarży się: ‘Wszystko to fałsz… Tak naprawdę cała ta sprawa to jedna katastrofa. Jestem w takim samym stanie jak byłem wtedy, gdy po raz pierwszy przyszedłem do Freuda, a Freuda już nie ma’’’ - A. K. Dewdney ,,Uczniowie czarnoksiężnika. Nauka, która zbłądziła’’
Sigmund Freud (1856 – 1939) był austriackim psychiatrą pochodzenia żydowskiego, jednym z twórców psychoanalizy. Napisał min. ,,Totem i tabu’’, ,,Kulturę jako źródło cierpień’’, ,,Człowieka imieniem Mojżesz a religię monoteistyczną’’, ,,Ego i id’’, ,,Objaśnianie marzeń sennych’’, ,,Trzy rozprawy z teorii seksualnej’’ i ,,Analizę fobii pięcioletniego chłopca’’. Wywarł przemożny wpływ na kulturę XX wieku. Prześmiewczy motyw obsesji na punkcie łydki w ,,Ferdydurke’’ Witolda Gombrowicza jest właśnie prześmiewczym nawiązaniem do psychoanalizy Freuda.
Badacz ten głosił wiele co najmniej dziwnych poglądów. Zdaniem Franka Cioffiego teorie Freuda są niemożliwe do zweryfikowania, a nieraz też sfałszowane.
- Freud uważał za twórców pierwszej, prehistorycznej religii synów, którzy zagłuszali w ten sposób wyrzuty sumienia po zabiciu i zjedzeniu ojca.
- Mojżesz miał być jakoby Egipcjaninem, wyznawcą łagodnego boga Adonaja, zamordowanym przez czcicieli srogiego Jahwe. Teza ta wywołała oburzenie wśród Żydów.
- Początkowo Freud propagował zastrzyki z kokainy jako lekarstwo. Gdy udowodniono ich szkodliwość, wypierał się tego co wcześniej głosił.
- Jego zdaniem poród pośladkowy i uschnięta ręka niemieckiego kaizera Wilhelma II przyczyniły się do wybuchu I wojny światowej.
- Zdaniem swoich krytyków, Freud w arbitralny, nienaukowy sposób wyolbrzymiał rolę wpływu seksu na podświadomość człowieka (np. kiedy przypisywał kobietom podświadomą zazdrość o męski członek).
,,Gdy Aladyn pucował lampę, to miał się masturbować, tak samo jak Jaś, kiedy wspinał się na łodygę fasoli. Kiedy duch ojca Hamleta mówi: ‘Nie zapomnij o mnie’, to pragnie przywrócenia do stanu przed kastracją. Uroku baśni o Małej Syrence, która zrzekła się swego ogona, żeby stać się człowiekiem, przez co bardzo cierpi, przydaje powszechność strachu przed kastracją. Słynny brzuch Świętego Mikołaja i jego obsesyjne schodzenie po kominie to symbole seksualne. Znana z kreskówek Myszka Miki mało tego, że jest fallicznego kształtu, to jeszcze ‘porusza się wstrząsana nagłymi skurczami (...)’’, tak jak członek w trakcie ejakulacji. W powieści Edgara Poe Upadek domu Usherów szczelina w ziemi powstała w wyniku katastrofy żywiołowej przedstawia żeńskie genitalia. ‘Ważna skrytka’, która - jak podejrzewa Katarzyna Morland w książce Jane Austen (Opactwo Northanger) – kryje się za malutkimi drzwiczkami zamkniętymi na kluczyk, to jej własny narząd płciowy. Namalowane przez proustowskiego Elstira łodygi szparagów mają falliczny kształt, a herbata z umoczonym w niej kawałkiem magdalenki to kropla nasienia. [….] Bardzo możliwe, że odpalanie jednego papierosa od drugiego jest praktyką mającą znaczenie homoseksualne. Tonacja molowa w przeciwieństwie do durowej jest dlatego smutna, że przywodzi na myśl miękkość, a zatem kastrację, natomiast durowa – męskość, o czym świadczy znaczenie tych terminów w języku niemieckim: ‘mollig’ (miękki) i ‘durabel’ (twardy). Gra w krykieta wiąże się z próbami wytrzymałości na symboliczną kastrację, kiedy przechwycenie piłki w locie eliminuje gracza z gry (przypuszczam, że to samo można powiedzieć o baseballu). I tak dalej, i tak dalej’’ - Frank Cioffi ,,Freud i pseudonauka’’
Chciałoby się to skomentować polskim powiedzeniem: ,,Głodnemu chleb na myśli’’. Sam Freud odczuwał kazirodczy pociąg seksualny do swojej dziewięcioletniej córki i przenosił to na swoich pacjentów.
- W jego czasach zaistniało negatywne zjawisko, zwane ,,dziką psychoanalizą’’. Polegało na tym, że psychoanalitycy, uczniowie Freuda proponowali seks swoim pacjentkom jako rzekomy lek na ich choroby psychiczne. Trzeba oddać sprawiedliwość Freudowi, że potępił te ekscesy.
- Mimo swego ateizmu, Freud fascynował się magią (przypisywał miotłom czarownic symbolikę falliczną), okultyzmem, pogańskimi mitami (stąd właśnie nazwy kompleksu Edypa i kompleksu Elektry), tarotem i numerologią, oraz posiadał liczną kolekcję ezoterycznych artefaktów. Wierzył, że w numerze jego telefonu (14362) była zakodowana data jego śmierci (ta ostatnia informacja na blogu ,,Czajniczek pana Russella’’).
1 Nawiązałem do tej teorii spiskowej w dostępnym na tym blogu opowiadaniu fantasy ,,Poczet królów Księżyca – według Prokosza i innych autorów’’.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz