piątek, 5 maja 2023

,,Cixi z Troy''

 


W maju 2023 r. przeczytałem francuski komiks heroic fantasy ,,Cixi z Troy’’ (franc. ,,Cixi de Troy’’) Christophe Arlestona (tekst) oraz Oliviera Vatina i Adriena Flocha (rysunki).



Fikcyjny świat Troy, zamieszkany przez ludzi i trolle, oraz przez zwierzęta przypominające wymarłe gady mezozoiku, łączył w sobie elementy zapożyczone ze średniowiecza, starożytności i XVIII wieku. Komiks zawiera nawiązania min. do powieści ,,Nędznicy’’ Victora Hugo (ubogi chłopiec Grawosz wzorowany na Gavroche’u) oraz do legend o Robin Hoodzie.



W Troy żyły takie zwierzęta jak: gigantyczne, morskie gady, zwane żółwiakami (przypominające plezjozaury), rumpaki (olbrzymie nietoperze wykluwające się z kokonów), smoki (podobne do pterozaurów) oraz istoty przypominające drapieżne dinozaury pokryte piórami.




Tytułową bohaterką jest Cixi – młoda i piękna kobieta o czarnych włosach, najchętniej ubierająca się w skąpe, czerwone stroje. Dysponowała magiczną mocą zamieniania wody w lód albo ukrop. W naszym świecie jej imię nosiła chińska cesarzowa żyjąca w latach 1835 – 1908. Po rozstaniu z Lanfeustem (bohaterem innego cyklu rozgrywającego się w świecie Troy), Cixi podróżowała jako pasażerka na statku przewożącym cenne kokony rumpaków. Na okręt napadły piratki – lesbijki i wymordowały całą męską załogę (każda z nich wcześniej została skrzywdzona przez mężczyzn). Piratki przyjęły Cixi do swojej załogi. Nauczyły ją walczyć i latać na rumpaku noszącym imię Tornado. Cixi opuściła jednak piracki statek i udała się do Eckhmulu, aby pędzić w nim życie arystokratki. Została konkubiną tyrana Thanosa (imię może nawiązywać do Tanatosa, greckiego boga śmierci). Mogąc liczyć na pomoc służącej, Stefci i magicznego lustra broniła żyjących w nędzy i zastraszeniu poddanych Thanosa. W tym celu przebierała się nocą w czarny kostium wojowniczki zwanej Mrocznym Cieniem, stając się żeńskim odpowiednikiem takich bohaterów popkultury jak Zorro i Batman. Jako Mroczny Cień uratowała życie pojmanym piratkom, które Thanos zmuszał do walki na arenie z jednogłową hydrą z Mórz Południowych (kobiety miały walczyć zamknięte wewnątrz gigantycznej kropli wody). Jednocześnie Cixi nosiła w sobie syna Thanosa, mającego zniszczyć świat Troy (niejako odpowiednik Antychrysta).



Pozytywnym elementem jest przemiana Cixi z egoistki w bohaterkę broniącą uciemiężonych. Bardzo natomiast nie spodobała mi się proaborcyjna propaganda (Cixi zamordowała swoje poczęte dziecko spłodzone przez Thanosa).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz