piątek, 10 stycznia 2020

Tajlandzkie duchy i wampiry







,, [...] legendarna Mae Nak, jest phi tai tong glom. Określenie to oznacza złego ducha kobiety, która zmarła podczas porodu i urodziła martwe dziecko.





[...] przedstawia historię klasowej piękności Gir, która podczas wycieczki została opętana przez ducha phi pop, żywiącego się wątrobą ludzi. Dziewczyna po powrocie do college'u pod wpływem demona zmienia się nie do poznania. Uwodzi chłopaków tylko po to, że by pożreć ich wnętrzności.




[...] popularna postać z miejscowego folkloru, phi kraseu. Duch ten jest rodzajem wampira, którego głowa wraz z wnętrznościami odrywa się od reszty ciała i wyrusza na polowanie (przysmak: krew kobiet tuż po porodzie). [...] 





   W tajlandzkim folklorze istnieje wiele duchów przypisanych do konkretnego drzewa. Jednym z nich jest nang takian, zwany też Lady Takien. Jest on strażnikiem hopea odorata, potężnego drzewa o skórzastych liściach, cenionego ze względu na jego jakość. [...] Każda z opowieści w filmie poświęcona jest innej postaci  z tajlandzkiego folkloru. Pierwsza opowiada o schorowanej, nieopuszczającej łoża staruszce, którą mieszkańcy wioski podejrzewają, że jest wampirem zwanym na północy Tajlandii phi paup. W drugiej opowiastce pewien młodzieniec nawiedzany jest przez ducha kobiety phi tanee (Prai - Ta - Ni), która uwodzi go podczas snu i wysysa z niego życiodajną energię. Trzecia nowela opowiada o młodym małżeństwie, które spodziewa się dziecka, lecz plany na przyszłość komplikuje demon phi pong kang (phi poung khang) - wampir wypijający krew z dużego palca u stopy śpiących osób. [...].





   Kuman thong to inna postać z rodzimego folkloru. Staje się nim duch dziecka, które zmarło w łonie kobiety. Aby uzyskać ochronę i opiekę ducha, trzeba było zdobyć martwy płód. spalić go, a następnie wymówić magiczną inkantację. Współcześnie kuman thong to amulety - drewniane figurki przedstawiające uśmiechnięte małe dzieci.





[...] Większość rodzimych ghost story sięga po postać osoby, która zmarłą gwałtowną śmiercią, czyli po ducha phi tai hong. [...]'' - Krzysztof Gonerski ,,Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy''

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz