środa, 15 lipca 2015

Demonologia słowiańska. Krótki kurs




,,Chmurnik (obłocznik, płanetnik) - demon powietrza, sprowadza chmury, grad i burze.




Leszy (Borowy, Boruta) - duch leśny, zwodzi ludzi na manowce, pasie jelenie, a jego straż to niedźwiedzie.



Południca - demon napastujący ludzi pracujących na polach w południe. Zabija lub rani.




Rusałki (wodne zimą, leśne lub polne latem) - duchy dziewczyn, które utonęły. Nagie, młode, piękne, tańcząc przy świetle księżyca na nowiu, wabią młodzieńców. Zadają zagadki. Potrafią zatańczyć ofiarę na śmierć. 



Strzyga  - czarownica, wiedźma, najczęściej w postaci sowy, żywi się krwią lub ciałem ludzi.





Utopiec (wodnik) - duch topielca. Chwyta kąpiących się lub pijących wodę. Zapobiegawczo, żeby nie topił, składano mu w ofierze kury albo nawet konie - ale wyłącznie czarne!





Wilkołak - człowiek zamieniony w wilka wskutek czarów albo umiejący się, gdy chce, w wilka zamienić. Porywa i pożera dzieci, wykopuje trupy.





Wiły - piękne nagie dziewczyny, chętnie przemieniające się w łabędzie lub konie. Potrafią załaskotać na śmierć, pozbawić rozumu.





Żmij (u Słowian południowych - lamia) - chronił wody i zasiewy. Łaskawy dla ludzi. Lubi kobiety, Z takich związków rodzą się dzieci o wielkiej sile i zdolnościach.

[...] Aby odstraszyć chmurników sprowadzających gradowe chmury, trzeba się zebrać w kupę całą wsią i robić okropny hałas, tłukąc w co popadnie i wrzeszcząc. Dobrze jest podręczyć domowe zwierzaki, żeby kwiczały, wyły czy miauczały'' - Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk ,,Strrraszna historia. Ci sprytni Słowianie''

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz