Wstęp
Czytelnicy ,,Quo vadis''? H. Sienkiewicza zapewne pamiętają, że jeden z głównych bohaterów, Petroniusz wyznawał Venus Genetrix. ,,Gdzie Rzym, a gdzie Krym'' - może się Czytelnik oburzyć; przecież ma to być opracowanie o genetyce, a nie o polskiej klasyce. Piano Czytelniku, piano, właśnie ku temu zmierzam. Czyż przydomek ,,Genetrix'' (Rodzicielka) nie budzi skojarzenia z genem? A powinien, bowiem geny są związane z funkcją rozmnażania. Nauka im poświęcona zwie się ,,genetyka''. Powstała w drugiej połowie XIX wieku, ale najbujniejszy jej rozwój przypada na XX wiek, dużo się o niej mówi, nie brak też kontrowersji.
Spróbujmy z docierającego do nas zalewu ,,genetycznych'' informacji wyłuskać podstawowe fakty. Podstawę stanowi teoria komórkowa zakładająca, że:
a.) pojedyncza komórka jest podstawową jednostką strukturalno - funkcjonalną każdego organizmu,
b.) wszystkie komórki powstają jedynie z komórek już istniejących (samorództwo jest mitem!),
c.) jądro komórkowe zawiera informację genetyczną zakodowaną w postaci ,,podwójnej helisy'' DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego) powielającego się i przekazywanego z pokolenia na pokolenie.
Zmiany w tym kodzie nominujemy ,,mutacjami'' , które wg. większości ewolucjonistów są przypadkowe, a w wyniku utrwalenia się, doprowadzają do powstania nowego gatunku (o kontrowersyjnej teorii Kuczyńskiego jeszcze pomówimy).
Celem tego opracowania będzie wprowadzenie Czytelnika w fascynujący świat genetyki, lecz nie na prawach akademickiego wykładu, lecz na swobodnym zapoznawaniu się z interesującymi faktami z tej dziedziny. Wskazówki bibliograficzne będą umieszczane na zakończenie każdego z rozdziałów.
Serdecznie zapraszam więc wszystkich zainteresowanych do zgłębiania tego jakże popularnego w ostatnich latach zagadnienia.
Tadeusz Klarowski
Szczecin 2001 r.