,,Jak słyszę, że chemia truje i zabija, to się z tym absolutnie nie zgadzam. Bo chemia to jest nasze życie, tylko trzeba umiejętnie się do niej odnosić’’ - prof. Bogumił Brycki
Wiedza potoczna uczy, że ,,chemia’’ jest zawsze trucizną, zagrożeniem dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Tymczasem to co ,,naturalne’’ jest jakoby zawsze zdrowe i bezpieczne. 1 W latach 90 – tych słyszałem od nauczycielki o ludziach, którzy błędnie wzięli pyłki roślin za toksyczne odpady z zakładów w Policach (,,Police trują’’ - mówili). W XX wieku pojawiła się chemiofobia; irracjonalny lęk przed chemią, często wykorzystywany przez marketing. Tymczasem cała materia jest chemiczna. Wszystko co nas otacza (włącznie z nami samymi) składa się z atomów, cząsteczek i pierwiastków; posiada właściwości fizyczne i chemiczne. Zwykła woda jest tlenkiem wodoru i posiada wzór H2O. Podobnie sól kuchenna jest chlorkiem sodu o wzorze NaCl. Z chemii tak jak z każdej innej nauki można zrobić użytek dobry lub zły. Toksyczne odpady, tworzywa sztuczne niepodlegające biodegradacji, trucizny, narkotyki i broń chemiczna to tylko jedna strona medalu. Dzięki pracy chemików mamy też leki, barwniki, kosmetyki i środki czyszczące. Nawet zwalczane przez ekologów środki ochrony roślin (w tym osławione DDT) i nawozy sztuczne uratowały wielu ludzi od śmierci z głodu i chorób.
Oto przykłady chemiofobii w naszych czasach. Amerykańscy celebryci (Julia Roberts, Jessica Simpson, Robert Pattison, Charlize Theron) chwalą się, że myją zębów i włosów oraz nie używają dezodorantów. Tzw. naturalizm wymaga zastąpienia mydła naparem z mydlnicy lekarskiej, zaś dezodorantu plasterkami cytryny lub sodą oczyszczoną. Pastę do zębów sporządza się domowym sposobem z nasion kopru włoskiego i zasuszonej mątwy. Istnieją też ludzie używający soku z cytryny zamiast mydła. Niektórzy wolą używać zamiast detergentów orzechów piorących z Indii. Tymczasem niemieckie i francuskie badania wykazały, że orzechy jako środek piorący są nieskuteczne. Ponadto powodują szarzenie białych rzeczy, uszkadzają pralkę, zaś zawarte w nich saponiny rozkładają się słabiej niż detergenty. Innym chybionym pomysłem jest kula piorąca – zwykła, plastikowa kulka wkładana do pralki zamiast proszku.
,, […] są też ceramiczne kule piorące, które ‘przekazują wodzie unikalną strukturę’ niejako ‘zachęcając wodę do oczyszczania’ - cytuję z pamięci. Chodziło o jakiś japoński produkt, oparty na teorii pamięci wody. Spotkałem się też z produktem, który zawierał wewnątrz małe magnesy i magnetyzował wodę, która odpychała brud’’ - komentarz Kuby Groma z 28 listopada 2012 r. na blogu ,,Czajniczek pana Russella’’.
W 2021 r. rząd Sri Lanki zakazał używania nawozów sztucznych i pestycydów. Zakaz doprowadził do katastrofy w rolnictwie i został cofnięty jeszcze jesienią tego samego roku. Przejawami chemiofobii są również wiara w leczniczą moc homeopatii 2 i teoria spiskowa o chemicznych smugach (chemtrails), rzekomo rozpylanych z samolotów 3.
1 Odsyłam do posta: ,,Powrót do natury’’.
2 Odsyłam do posta: ,,Homeopatia’’.
3 Odsyłam do posta: ,,Chemtrails’’.