,,W maleńkiej Róży kochał się
Książę na jednej z wielu gwiazd
Nie widział przedtem innych róż
Kiedy w daleki poszedł świat’’
- Katarzyna Sobczyk, Henryk Fabian ,,Mały Książę’’
W wieku przedszkolnym oglądałem kreskówkę, w której Mały Książę podróżował łapiąc komety w siatkę na motyle. 1 Wówczas najbardziej spodobała mi się w niej Róża przedstawiona jako naga dziewczynka o czerwonych włosach wynurzająca się z kielicha kwiatu.
W drugiej klasie gimnazjum przeczytałem jako lekturę powiastkę filozoficzną Antoine de Saint – Exupérego ,,Mały Książę’’ (franc. ,,Le Petit Prince’’) z 1943 r.
Jej akcja rozgrywa się w pierwszej połowie XX wieku na planetoidzie B612 będącej domem Małego Księcia (odkrył ją turecki astronom2, znajdowały się na niej trzy wulkany), na planetach zamieszkanych przez zgrzybiałego egocentryka, Króla, Buchaltera, Bufona, Pijaka (pił, aby zapomnieć, że wstydzi się swego nałogu), Geografa, Latarnika, oraz na Ziemi (na Saharze).
Tytułowy bohater jest małym, czystym, niewinnym i ciekawym świata dzieckiem. Chłopiec kochał mówiącą Różą, która rosła na jego planecie i w związku z tym doznał pierwszych rozczarowań miłosnych. Na Ziemi spotkał Lisa i na jego prośbę oswoił go (,,Oswoić znaczy stworzyć więzy’’). Zaprzyjaźnił się z narratorem; lotnikiem, którego samolot rozbił się na pustyni (alter ego Autora). Chłopiec prosił dorosłego mężczyznę, aby narysował mu Baranka, który zjadałby baobaby; drzewiaste chwasty z B612. Ostatecznie dziecko poniosło śmierć, ukąszone przez Węża, co umożliwiło mu powrót na ojczystą planetę.
,,Mały Książę’’ to bardzo piękna i mądra książka (,,Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu’’), choć oczywiście czytanie jej w kościele w Holandii zamiast Ewangelii jest grubą przesadą. Jej mottem, a zarazem podsumowaniem mogłyby być słowa Jezusa Chrystusa: ,,Zaprawdę powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego’’ - Mt 18, 3. Swoją drogą trudno mi nie czuć gniewu na Adama Bodnara, który ośmielił się porównać Niemców do Małego Księcia, a Polaków, do dzikich zwierząt, które trzeba oswajać i dyscyplinować :(.
1 W książce ptaki pomagały tytułowemu bohaterowi w przemieszczaniu się między planetami.
2 Astronom dokonał odkrycia w 1909 r,, lecz świat nauki go nie uznał, bo uczony nosił orientalny strój. Dopiero w 1919 r. po reformach Kemala Atatürka, kiedy astronom przybył na kongres ubrany po europejsku, uczeni uznali jego odkrycie.