poniedziałek, 25 kwietnia 2022

PRL

 

,, […] 1945 – przesunięcie granic Polski na zachód na konferencji poczdamskiej

1946 – 47 – sfałszowanie referendum i wyborów, proklamacja republiki ludowej

1956 – zamieszki w Poznaniu; na czele PZPR staje Władysław Gomułka

1968 – wydarzenia marcowe – stłumienie demokratycznych demonstracji studenckich, kampania antyinteligencka

1970 – Gomułka zastąpiony przez Edwarda Gierka po zamieszkach w Gdańsku

1976 – strajki i protesty robotników

1980 – w Gdańsku powstaje zawiązek ‘Solidarności’; masowe demonstracje w całym kraju

1981 – gen. Jaruzelski wprowadza stan wojenny

1984 – amnestia dla więźniów politycznych

1988 – strajki i demonstracje kierowane przez ‘Solidarność’

1989 – legalizacja ‘Solidarności’; pierwsze wolne wybory od 40 lat; Jaruzelski obejmuje urząd prezydenta; powstaje pierwszy niekomunistyczny rząd w Europie Wschodniej od czasów II wojny światowej na czele z Tadeuszem Mazowieckim [...]’’ - ,,Encyklopedia Powszechna Wydawnictwa Gutenberga Geografia L do Ż’’



 

Urodziłem się w 1986 r. i mam jednoznacznie negatywny stosunek do ,,słusznie minionej’’ Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. PRL to czasy politycznej i ekonomicznej zależności od Sowietów, terroru UB, SB i MO, tłumienia protestów robotniczych przez wojsko, donosicielstwa tajnych współpracowników, cenzury, propagandy, zakłamywania historii (np. w sprawie zbrodni w Katyniu), Akcji Wisła – masowych przesiedleń Ukraińców pod pretekstem walki z UPA, pogromu kieleckiego, legalizacji aborcji, przymusowej ateizacji społeczeństwa, uwięzienia prymasa bł. Stefana Wyszyńskiego, mordów politycznych (min. na Żołnierzach Wyklętych, Stanisławie Pyjasie, Grzegorzu Przemyku, bł. Jerzym Popiełuszce, księżach Stefanie Niedzielaku, Stanisławie Suchowolcu i Sylwestrze Zychu), biedy, zadłużenia Polski od krajów zachodnich w wyniku pożyczek Gierka, udziału Polski w agresji na Czechosłowację, kampanii antysemickiej i zmuszania Żydów do emigracji w 1968 roku. Gdy ktoś chwali przy mnie PRL, mam ochotę wysłać go do Korei Północnej w jedną stronę.



Swoje stanowisko wobec tej epoki wyraziłem w dostępnym na tym blogu poemacie dygresyjnym ,,Milenium, czyli Nowe Triumfy’’ (odsyłam zwłaszcza do posta ,,Triumf Komunizmu’’) oraz do powieści fantasy ,,Pawlaczycy’’. Na kartach tej ostatniej, oprócz bohaterów fikcyjnych, pojawiają się takie postaci historyczne jak: Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, bł. Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II, Wojciech Jaruzelski i Lech Wałęsa.

W czasach PRL – u toczy się akcja trylogii fantasy Andrzeja Pilipiuka ,,Wampir z...’’, jego zbioru opowiadań ,,Upiór w ruderze’’ oraz niektórych opowiadań o Jakubie Wędrowyczu i innych bohaterach. Jacek Dukaj napisał powieść ,,Wroniec’’ będącą baśniową wizją stanu wojennego widzianego oczami dziecka. Dylogia ,,Pies i klecha’’ Jarosława Urbaniuka i Łukasza Orbitowskiego opowiada o paranormalnych przygodach księdza i milicjanta u schyłku lat 80 – tych XX wieku. Wreszcie w epoce tej rozgrywa się akcja recenzowanych na tym blogu filmów fantasy ,,Kingsajz’’ i ,,Córki dancingu’’.