wtorek, 8 lipca 2014

Odkrywcy dinozaurów w obrazkach




W latach 90 – tych, kiedy to ogromnie interesowałem się paleontologią, przeczytałem kilka numerów niezwykle interesującego czasopisma ,,Dinozaury! Odkryj olbrzymy prehistorycznego świata’’ (pierwszy numer pokazała mi nauczycielka, pani Mariła ov Kendra). Jedną z atrakcji czasopisma były komiksy o odkrywcach dinozaurów. Zapoznałem się z historyjkami o Gideonie Mantellu – odkrywcy iguanodona, o odkryciu gada morskiego mozazaura w XVIII wieku, o pierwszej kobiecie – paleontologu Mignon Talbot (odkryła podakozaura, o czym wspomniałem w poemacie ,,Milenium, czyli Nowe Triumfy'')1, o odkryciu triceratopsa i o Royu Chapmanie Andrewsie, który w latach 20 – tych XX wieku w Mongolii odkrył protoceratopsa, welocyraptora i owiraptora.



1 Było to w 1911 r. Wcześniej (1818 r.) Mary Anning odkryła ichtiozaura, ale ten nie był dinozaurem, tylko gadem morskim.

Komiks w służbie edukacji




W latach 1999 – 2000 (?) kolekcjonowałem kolejne numery bardzo ciekawego czasopisma geograficznego ,,Wally zwiedza świat’’. Znalazłem w nim mnóstwo ciekawostek, dotyczących zwierząt, historii i obyczajów, a także krótkie komiksy popularnonaukowe. Owe komiksy opowiadały o: odkryciu grobowca Tutenchamona, wyprawie Roberta Peary’ego na Biegun Północny, jeleniach z wyspy Key u wybrzeży Florydy, Pompejach, Masajach, Pu – i – ostatnim z chińskich cesarzy, Nedzie Kelly’m, Dzikim Billu Hickoku, Darwinie, wielkim pożarze Londynu w 1666 roku, Mikołaju Koperniku, Marco Polo, lądowaniu amerykańskich astronautów na Księżycu w 1969 roku, św. Joannie d’Arc, podboju Meksyku przez Corteza, trzęsieniu ziemi w Tokio w 1923 roku, św. Wacławie, wyprawie Jacquesa Piccarda i Dona Walsha na dno Rowu Mariańskiego, wielkich, plejstoceńskich ssakach, które zginęły w smole, buddyjskich mnichach, Simonie Bolivarze, carycy Katarzynie II, Cydzie, Pocahontas, Czace – królów Zulusów, Jamesie Cooku, Akbarze – władcy z dynastii Wielkich Mogołów, akrobacie Jeanie François Gravelecie, bitwie pod Waterloo, koniu trojańskim, wyprawie Ernesta Shackletona na Antarktydę w 1914 roku, wiszących ogrodach Babilonu, XVIII – wiecznym piracie, kapitanie Edwardzie Teachu Czarnobrodym, Gandhim, wybuchu wulkanu Krakatau w 1883 roku, odkryciu albertozaura w 1884 roku, El Raisunim – marokańskim rozbójniku z XIX wieku, ekspedycji Alfreda Russella Wallace’a i Henry’ego Batesa do Puszczy Amazońskiej, Henry’m Mortonie Stanleyu, walce Dawida z Goliatem, Czerwonym Baronie, uprawach kawy w Gwatemalii, zdobyciu Mount Everestu, Ferdynandzie Magellanie, maoryskim micie o stworzeniu Nowej Zelandii, kradzieży i odzyskaniu młota Mjöllnira, wyprawie René Auguste Caillé do Timbuktu, Mozarcie, bitwie pod Mohaczem w 1526 roku, Jose de San Martinie – XIX – wiecznym bojowniku o wolność Argentyny i Chile, oraz o wyprawie Tima Severina śladami św. Brendana. Ponadto: komiks o odkryciu naskalnych malowideł w Lascoaux we Francji w 1940 roku w pierwszym numerze czasopisma ,,Wally poznaje historię świata’’.