1. W XXI wieku w Indiach żyją ludzie wierzący, że pawie rozmnażają się połykając łzy.
2. W moczu świętych krów znajduje się złoto.
3. Indyjski mędrzec Bharadwaja uczył budowy samolotów już 7000 lat p. n. e. Piloci mieli pić mleko bawolic, krów i owiec oraz nosić kombinezony z roślin wodnych. Starożytne samoloty posiadały jakoby radary bardziej zaawansowane niż w naszych czasach.
4. W grudniu 2024 r. Ramesh Pokhriyal Nishank (minister rozwoju zasobów ludzkich i były minister edukacji w Indiach) powiedział w parlamencie, że astrologia jest ważniejsza od nauki. Jego zdaniem 100 000 lat p. n. e. indyjski mędrzec testował broń atomową.
5. Zdaniem kryptozoologów istnieją słodkowodne pławikoniki (koniki morskie). Są to Hippocampus titicacanesis w jeziorze Titicaca w Peru i Boliwii oraz H. ainei w rzece Mekong (Chiny, Laos, Kambodża, Wietnam). Nauka nie potwierdza istnienia tych ryb. Istnieją za to słodkowodne iglicznie, spokrewnione z konikami morskimi.
6. Mini t – rexy z Kolorado (USA) są znane od 1935 r. Nazywa się je również preriowymi diabłami, rzecznymi jaszczurkami (od rzeki Algonside) i raptorami z Oklahomy. Mierzą 91 cm długości a ich ubarwienie jest zielone lub brązowe. Uważa się je za żyjące dinozaury lub – co bardziej prawdopodobne – za dwunożne jaszczurki (takie jak bazyliszek hełmiasty).
7. Od 2019 r. w Niemczech jest znana legenda miejska o tzw. człowieku – wilku z lasu Heers w górach Harzu. Nie jest to wilkołak tylko nagi mężczyzna żyjący w dziczy jak ludzie pierwotni. Nie mówi. Został odkryty przez Ginę Weiss i Tobiego. Sceptycy twierdzą, że cała historia jest fejkiem. Zainteresowanych podobną historią z XX wieku odsyłam do posta: ,,Azzo Bassou’’.
8. W 2023 r. w okolicach Leżajska sfotografowano po raz pierwszy w Polsce białego jelenia.
9. W średniowiecznej legendzie w Czechach żył zwierz lomie. Przypominał łosia, zaś pod szyją miał worki, wypełnione wrzątkiem, przeznaczonym do samoobrony.
10. U wybrzeży Alaski żyje jakoby morski dziobak, osiągający 2 metry długości.
11. Od 2012 r. w Czarnogórze organizowany jest konkurs na ,,najbardziej leniwego obywatela’’. Zawodnicy rywalizują, który z nich będzie dłużej się wylegiwał. Celem konkursu jest ośmieszenie stereotypu leniwego Czarnogórca.
12. Na Białorusi żyje haptus – jaszczurka wielkości psa, będąca odmianą warana.
13. Według relacji Jana Rutkowskiego na bagnach Purwina na Białorusi żyją od czasów starożytnych krokodyle, zwane charlóki. Gady te osiągały rozmiary owcy i pożerały łosie, dziki, niedźwiedzie oraz ludzi. Składano im ofiary. Były też łapane i oswajane. Broniły opiekujących się nimi ludźmi przed poborcami podatkowymi oraz drobiu przed latawcami (słowiańskimi demonami atmosferycznymi). Karmione je wiadrami zgniłych pomyj.
14. W latach 80 – tych XX wieku G. M. Konczanin spotkał na Białorusi samca i samicę yeti, przebiegających drogę.
15. Na Białorusi żyje bazyliszek, wyglądający jak wąż z żółtymi pierścieniami lub rogami.
16. Na Białorusi żyją olbrzymie żółwie z czasów prehistorycznych, które długo były uważane za wymarłe (żart).
17. ,,Izraelici czcili 1000 bogów i nie wyznawali judaizmu a Wedy’’ - napisał Paweł Szydłowski na Facebooku.
18. Nazwa i logo firmy Shell nawiązują do Szeolu (naprawdę: ang. shell znaczy muszla, logo przedstawia muszlę przegrzebka św. Jakuba).
19. W legendzie miejskiej naćpani narkomani położyli kurczaka do łóżeczka, a swoje dziecko upiekli zamiast niego.
20. W innej legendzie miejskiej pojawia się pizza z grzybami halucynogennymi. Ojciec studenta dodał znalezione w lodówce grzyby do pizzy, nieświadomy, że wywołują omamy. W rezultacie ubrał się ciepło i zaczął odśnieżać przedpokój w środku lata.
21. Babcia jednego z internautów, mieszkająca w województwie lubelskim opowiadała mu o leśniczym, który zobaczył w lesie martwą żmiję, zwisającą z gałęzi. Jad z jej pyska padał na chleb, który jęczał z bólu. Leśniczy przesunął chleb i jęki ustały.