,,W 1467 r. car Iwan III powiedział, że jego pierwsza żona została zabita przez czarowników; w 1497 r. rozkazał utopić swoją aktualną żonę za zadawanie się z nimi. Podobnie Iwan IV Groźny śmierć swej pierwszej żony w roku 1560 przypisywał sztukom magicznym i oskarżał niektórych przedstawicieli najwyższej szlachty, bojarów, o zabicie jej za pomocą diabelskich konszachtów. W 1638 r. urzędnicy rosyjscy zastosowali tortury, by wydobyć zeznania z dworskiej szwaczki i osób z nią związanych, co było następstwem oskarżenia kobiety przez jej dwie współpracownice o uprawianie czarnej magii. Pewnego wysoko postawionego szlachcica oskarżono w roku 1689 o narażenie życia cara i skazano na śmierć. Incydenty takie nie były jednak powszechne. Oskarżeni o czary od stuleci skazywani byli w Rosji na śmierć [...], ale ich liczba wydaje się niewielka. Od wieku XI odnotowano nieliczne przypadki, które można by uznać za związane z czarami, a nowsze dokumenty za lata 1622 - 1700 przynoszą informacje jedynie o 161 osobach sądzonych w Rosji za maleficia. Pojedyncze procesy pojawiły się później; wydaje się, że tylko jedna spośród zbadanych do tej pory spraw zawierała oskarżenia o zawarcie paktu z diabłem, wyraźnie odmienne od wzywania go na pomoc w tradycyjny sposób, jakie używali ludzie uprawiający magię'' - Robert Thurston ,,Polowania na czarownice. Dzieje prześladowań czarownic w Europie i Ameryce Północnej''
wtorek, 4 czerwca 2024
Procesy o czary w carskiej Rosji
Św. German i Dobre Damy
,, [...] duchy te w krajach języka niemieckiego nazywane były Dobrymi Damami, to jednak św. German nie omieszkał opisać nieprzyjemnego incydentu związanego z nocnymi wędrowcami rodzaju męskiego, jaki przydarzył mu się w 1264 r. Nocował on kiedyś w chacie biedaka, który wspominał, że wystawia żywność dla Dam. German postanowił nie kłaść się i czuwać; zobaczył jednak diabły rodzaju męskiego, które przyszły i zasiadły za stołem'' - Robert Thurston ,,Polowania na czarownice. Dzieje prześladowań czarownic w Europie i Ameryce Północnej''
Czy kobiety są gorsze?
,,Arystoteles, którego pisma zostały spopularyzowane w epoce Renesansu, twierdził, że kobiety są niedoskonałymi mężczyznami. Także lekarze w okresie wczesnonowożytnym utrzymywali często, że kobiety są niezrealizowanymi czy ułomnymi mężczyznami i że ich mniejsze czaszki są oznaką mniejszych zdolności umysłowych. Mądrość ludowa głosiła, że potomstwo płci żeńskiej zostaje poczęte, gdy ojcem jest stary mężczyzna, a jeśli młody, to osłabiony chorobą, zmęczeniem czy innymi kłopotami, natomiast kiedy wszystko jest w porządku, na świat przychodzi chłopiec'' - Robert Thurston ,,Polowania na czarownice. Dzieje prześladowań czarownic w Europie i Ameryce Północnej''
Kiedyś słyszałem incela mówiącego, że kobiety nie zasługują na szacunek, bo są słabe. Rzecz jasna nie podzielam żadnego z powyższych poglądów.
Internetowe ,,cuda na kiju'' cz. 69
1. Według ,,Gazety Wyborczej’’ Zygmunt III Waza (1566 – 1632) został uwieczniony na średniowiecznej monecie. W rzeczywistości król ten żył w czasach nowożytnych, na przełomie renesansu i baroku.
2. W północnych Włoszech działa sekta wampiryczna wywodząca się z USA. Jej członkowie zamieszkują pustostany i piją krew. Inicjacja odbywa się poprzez picie krwi starszego wampira.
3. Jedzenie hot dogów zamienia ludzi w psy (żart ze strony ,,Joe Monster’’).
4. Kleopatra VII Filopater (69 – 30 p. n. e.) kąpała się jakoby w krokodylim mleku. Tymczasem krokodyle są gadami, a nie ssakami. W rzeczywistości Kleopatra kąpała się w mleku oślic.
5. Wielu ludzi sądzi, że Wielki Mur Chiński jest widoczny z przestrzeni kosmicznej. Tymczasem nie jest to prawda.
6. Kto popija papierówki wodą, ten będzie miał żaby w brzuchu (przesąd).
7. W 2024 r. w Wielkiej Brytanii kobieta z miasta Knutsford całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Kiedy poszła z nim do weterynarza, okazało się, że był to… pompon od czapki.
8. Potwór z Walgren Lake w Nebrasce (USA) przypominał aligatora, suma lub bobra. Pożerał bydło. Mówiły o nim już indiańskie mity. Szerzej znany jest od lat 30 – tych XX wieku. Zdaniem fundamentalistów został stworzony przez szatana.
9. W Australii żyje jakoby gunni, wombat z porożem jelenia. W rzeczywistości zwierzę jest falsyfikatem z 2003 r.
10. Jeszcze w latach 40 – tych XX wieku na Florydzie (USA) żył pingwin olbrzymi, osiągający 4,6 m wzrostu. Ptak okazał się mistyfikacją, podobnie jak jego ślady.
11. Pingwin pomarańczowopiersi jest kryptydą z Nowej Zelandii. Większy od pingwina cesarskiego, posiada charakterystyczne ubarwienie i czub na głowie. Jest znany od 1954 r. z relacji Herriesa Beatle’a (1881 – 1972).
12. Piuska św. Jana Pawła II (1920 – 2005) symbolizuje Płaską Ziemię (żart).
13. Polski maturzysta napisał 20 razy słowo ,,kupa’’, aby wypełnić wymagany limit słów w wypracowaniu.
14. W alternatywnym świecie olbrzymi, szary kot siedzi na sedesie, wpatrzony w tableta. Mniejsza od niego kobieta siedzi mu na kolanach (żart ze Twittera Agnieszki Herrmann).
15. W 2005 r. w Parc des Sept Chutes/ Park of Seven Chutes w Quebecu (Kanada) Larry, kierowca wywrotki sfotografował małpoluda z głową psa lub pawiana (tzw. bestia z Parc des Sept Chutes). Dostrzegam w tym współczesną wersję dawnych legend o psiogłowcach.
16. Krystian Burdzy tak ,,modlił się’’ o pieniądze (tzw. afirmacja): ,,Lubię pieniądze. Korzystam z nich mądrze, rozsądnie i z rozwagą. Pieniądze nieustannie cyrkulują w moim życiu. Wydaję je z radością, a one powracają do mnie pomnożone w cudowny sposób. Pieniądze to rzecz dobra, a nawet bardzo dobra. Płyną do mnie obfitym strumieniem. Używam ich wyłącznie w pożytecznych celach i jestem wdzięczny za bogactwo materialne oraz za skarby umysłu’’.
17. Profesor z Gdańska używa mapy Polski z 1771 r. Kieruje też grupą rewizjonistów dążących do przywrócenia tamtych granic (wymysł Dariusza Kwietnia).
18. Dariusz Kwiecień spotkał jakoby chłopaka, który odmówił poprawienia świateł w samochodzie. Młody kierowca tłumaczył, że należy do pokolenia, które już tego nie umie. To samo mówił policji.
19. Imiona kobiet rzekomo przynoszące nieszczęście brzmią: Ada, Aurora, Kira oraz Inna.
20. Markiz de La Fayette (1757 – 1834) był hybrydą człowieka i kosmity, co tłumaczy wydłużony kształt jego czaszki.
21. W 2014 r. popularność w Internecie zdobyła 8 – letnia dziewczynka Mai Li Fay z Tajlandii, mająca wężowy ogon zamiast nóg. Próbowano tłumaczyć jej wygląd chorobą serpentosis malianorcis. Tymczasem był to zwykły fotomontaż, nawiązujący do indyjskich mitów o nagach.