,, […] Wśród plezjozaurów (jaszczurów o łabędzich szyjach), elasmozaury osiągały długość 14 – 16 m. Odkryte w Ameryce Północnej miały bardzo długą (76 kręgów) wijąca się szyję. Cztery płetwy tej samej wielkości spełniały funkcję napędu. Mały, szpiczasty ogon był sterem […] Gady te żywiły się prawdopodobnie rybami, kalmarami i belemnitami. Dużo mniejsze plezjozaury osiągały wielkość 4,50 m (minimalna 1,80 m). Plezjozaury żyły w jurze. Ich stożkowate zęby (24 cm długości) znajdowały się w półtorametrowej czaszce. Pływały jak pingwiny dzięki swoim czterem wiosłowatym kończynom’’ - Michel Cuisin ,,Prehistoria’’
W lutym 2023 r. obejrzałem amerykański film z pogranicza science fiction i horroru ,,Monstrum z jeziora’’ (ang. ,,The Crater Lake Monster’’) z 1977 r. w reżyserii Williama R. Stromberga. Inspiracji dostarczyła kryptozoologiczna hipoteza o dinozaurach i i innych mezozoicznych gadach, które jakoby przetrwały do naszych czasów.
Akcja rozgrywa się w XX wieku nad Jeziorem Kraterowym w pobliżu Las Vegas w stanie Nevada (USA).
Tytułowym monstrum był plezjozaur (prehistoryczny gad wodny, a nie dinozaur, jak klasyfikowali go bohaterowie filmu), który wykluł się z jaja ogrzanego upadkiem meteorytu. Mierzył 15 – 20 m długości. Pokrywała go gruba, zielono – brunatna skóra, której nie potrafiły przebić kule z broni palnej. Poruszał się szybko zarówno w wodzie jak i na lądzie. Zjadał bydło jak też ludzi (wśród jego ofiar był kryminalista).
Pojawienie się prehistorycznego gada wywołało różne reakcje ludzi mieszkających nad jeziorem. Paleontolodzy Don i Susan, zdając sobie sprawę z wartości naukowej zwierzęcia, chcieli zachować je przy życiu i badać. Arnie Chabon, chciwy właściciel wypożyczalni motorówki, który wykorzystywał swego wspólnika, Mitcha Kowalskiego, zamierzał zarabiać na plezjozaurze jako na atrakcji dla turystów. Z kolei szeryf Steve Hanson planował zabić zwierzę jako zbyt niebezpieczne dla ludzi. W finale szeryf śmiertelnie zranił gada za pomocą spychacza. Zakończenie filmu nasuwa mi pytanie, czy oprócz kryptozoologii, źródłem inspiracji twórców filmu, nie był również perski mit o Feridunie, który przybrał postać smoka, aby zbadać reakcje swoich trzech synów: Salma, Tura oraz Iradża.