wtorek, 26 lutego 2019

,,Król Skorpion''


,, […] ponieważ rozetką w tym dawnym okresie oznaczano ‘władcę’, ten konkretny król został zidentyfikowany jako ‘król Skorpion’. Niektórzy egiptolodzy, nie do końca przekonani o słuszności takiej interpretacji owych znaków, wolą jednakowoż skorpiona interpretować raczej jako tytuł niż imię. Kilku z nich nawet, opierając się na bliskich podobieństwach stylistycznych pomiędzy głową maczugi a Paletą Narmera, przekonuje, że król ukazany na maczudze to Narmer. Jeśli ów tajemniczy król Skorpion faktycznie był władcą, musiałby panować mniej więcej w tym samym czasie, co Narmer, tymczasem na wczesnym cmentarzu królewskim w Abydos nie znaleziono żadnego grobowca, który można by mu choćby hipotetycznie przypisać. Hierakonpolis leży na dalekim południu Egiptu, wysunięto więc przypuszczenie, że Skorpion mógł być królem lokalnym, rządzącym południowymi kresami państwa, podczas gdy Narmer królował dalej na północy. W stuleciach poprzedzających panowanie I dynastii Hierankonpolis było bardzo ważnym ośrodkiem, więc niewykluczone, że w końcowym okresie jednoczenia Egiptu straciło sporo na znaczeniu na rzecz północnego rywala – Abydos. Obecnie Skorpion w wielu naukowych i popularnych opracowaniach umieszczany jest na liście wczesnych królów, choć przeciwników takiego postawienia sprawy wciąż jest bardzo wielu’’ - Bill Manley (red.) ,,70 wielkich tajemnic starożytnego Egiptu’’







W lutym 2019 r. obejrzałem po raz drugi amerykańsko – niemiecko - belgijski film heroic fantasy ,,Król Skorpion’’ (ang. ,,The Scorpion King’’) z 2002 r. w reżyserii Chucka Rusella (ur. 1958).







Akcja rozgrywa się w umownie traktowanej starożytności (w okresie nim jeszcze Egipcjanie zbudowali piramidy) na Bliskim Wschodzie (min. w biblijnym mieście Gomorze).







Tytułowym bohaterem jest pustynny wojownik Mathayus, pochodzący z semickiego ludu Akadyjczyków zamieszkujących Mezopotamię. Podobny z wyglądu do Conana, szukał zemsty na królu Memnonie za wymordowanie jego ludu i śmierć ukochanego brata. W swoich przygodach, zakończonych wyborem na króla, mógł liczyć na pomoc przyjaciół min. wiernego dromadera.






Z mitologii egipskiej została zapożyczona epizodyczna królowa Isis (Izyda), której kraj został najechany przez wojska Memnona.







W mitologii greckiej Memnon był etiopskim wojownikiem biorącym udział w wojnie trojańskiej po stronie Trojan. Kochała go bogini Eos i opłakiwała jego śmierć (pogański odpowiednik Piety). W filmie imię to nosił tyran niewolący liczne ludy i usprawiedliwiający to niesieniem im cywilizacji (podobnie w naszych czasach postępuje Putin usprawiedliwiający agresję na Ukrainę walką z faszyzmem). Memnon biegle znał się na sztukach walki i miał na swe usługi wynalazcę, który naśladując Chińczyków wynalazł proch. Ostatecznie zginął zabity z łuku przez Mathayusa strzałą zatrutą jadem skorpiona, którą ten wyrwał ze swojego ciała.







W mitologii greckiej Kasandra była trojańską księżniczką, córką króla Priama, która od Apolla otrzymała dar przewidywania przyszłości. Ponieważ nie chciała zostać kochanką boga, ów ukarał ją tym, że nikt nie wierzył w jej przepowiednie. Na filmie jej imię nosiła piękna czarodziejka, również potrafiąca przewidywać przyszłość. Od dzieciństwa była niewolnicą Memnona, który korzystał z jej przepowiedni przy podbojach. Ponoć miała utracić swą moc wraz z utratą dziewictwa, co jednak się nie sprawdziło. Rebelianci powierzyli Mathayusowi zadanie zabicia wyroczni pracującej dla Memnona. Mathayus porwał Kasandrę, lecz nie zabił jej. Z czasem po wielu przygodach zrodziła się między nimi miłość. Kasandra dwukrotnie uratowała życie Mathayusa lecząc go z zatrucia jadem skorpiona i zasłaniając swym ciałem przed strzałą. Ostatecznie została jego żoną i królową.
Podsumowanie będzie krótkie: ,,Król Skorpion’’ to godny następca Conana ;).