poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Humor o literaturze rosyjskiej




 - Dlaczego książę Myszkin został wyproszony z Media Markt?

- Bo to sklep nie dla idiotów!




,,Zamieniona królewna''

 



W kwietniu 2024 r. obejrzałem enerdowską baśń filmową ,,Zamieniona królewna’’ (niem. ,,Die vertauschte Königin’’) z 1984 r. w reżyserii Dietera Scharfenberga (1932 – 2012). Film powstał na motywach baśni Andrieja Płatonowa ,,Żona szewca jako caryca’’. Ten motyw wędrowny znany jest również w Polsce; odsyłam do antologii ,,Nowy kiermasz bajek’’ 1, zawierającej baśnie z Warmii i Mazur.

W nieznanym z nazwy, quasi – nowożytnym (XVI – XVIII wiek) królestwie żyły dwie identycznie wyglądające, a poza tym całkowicie różniące się od siebie, kobiety w średnim wieku, grane zresztą przez tę samą aktorkę, Ursulę Kerusseit (1939 – 2019), urodzoną w Elblągu.



Królowa była niezwykle kapryśna i apodyktyczna. Nazywała wszystkich wokół głupcami. Własnoręcznie ścięła włosy młodej służącej, aby mieć z nich perukę. Biła dworzan lutnią. Z błahego powodu skazała na śmierć puszkarza, który miał za zadanie budzić ją co rano wystrzałem z armaty. Jej poddaną była Hanna, dobra i łagodna żona kowala.



Błazen Bartłomiej i skazany puszkarz zamienili nocą obie kobiety miejscami. Hanna jako królowa troszczyła się o poddanych i traktowała ich łagodnie (sprzeciwiała się karze chłosty). W tym samym czasie królowa, obudziwszy się w chacie kowala, myślała, że porwał ją diabeł. Awanturowała się i niszczyła sprzęty domowe, nie potrafiła zająć się gospodarstwem, aż w końcu kowal przetrzepał jej tyłek.

Poza piejącym kogutem z metalu, na filmie brak elementów magicznych. W wersjach ludowych zamiany dwóch różniących się charakterami kobiet dokonywał czarodziej.



1 Odsyłam do posta: ,,Nowy kiermasz bajek’’.