,,Niemniej chiński folklor nie jest całkowicie pozbawiony istot demonicznych. Należą do nich m.in. kuei - osoby zmarłe samobójczą śmiercią, sziny - duchy o charakterystycznym wyglądzie, pozbawione szczęki, chiang - shih - chiński odpowiednik wampira, a także huli jing (lisie demony), wilkołaki oraz tygrysołaki'' - Krzysztof Gonerski ,,Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy'' (przypis 348 na str. 424)
piątek, 10 stycznia 2020
Rzut oka na demonologię chińską
Nang - Nak
,,Nak i Mak są kochającym się małżeństwem. Ukochany zmuszony jest opuścić ciężarną żonę i wyruszyć na wojnę. Ranny, zostaje cudem uratowany przez buddyjskich mnichów. Gdy powraca w rodzinne strony, wita go szczęśliwa Nak i nowo narodzony syn Dang. Szczęście, znów będących razem małżonków, nie trwa zbyt długo. Jeden z przyjaciół Maka informuje go, że mieszka z duchem. Bohater nie daje wiary słowom przyjaciela. Ten zresztą wkrótce ginie. Nie jest to pierwsza ofiara zazdrosnego ducha. Mieszkańcy wioski postanawiają rozwiązać problem. Do chaty Maka udają się buddyjscy mnisi oraz grupa młodych mężczyzn z płonącymi pochodniami. Mnichom nie udaje się przekonać młodego małżonka, Nak przegania grupę podpalaczy. Chata zostaje jednak spalona. Mak w końcu sam odkrywa prawdę o naturze jego ukochanej.
W folklorze krajów Dalekiego Wschodu możemy natrafić na wiele niesamowitych opowieści o duszach zmarłych, które z jakiegoś powodu nie mogą odejść w zaświaty. Najsłynniejszą tajlandzką opowieścią tego rodzaju jest legenda Nang Nak (Mae Nak lub Mae Naak). Wedle tradycji bohaterka tej ludowej opowieści, Nak, miała żyć około połowy dziewiętnastego wieku, w późnym okresie panowania króla Ramy IV (1851 - 1868). Mieszkała we wsi Phra Khanong, obecnie jednej z dzielnic Bangkoku. Na skutek poporodowych komplikacji, zmarła w wieku zaledwie osiemnastu lat. Nie istnieją żadne historyczne zapiski potwierdzające autentyczność kobiety o imieniu Nak. Sama historia jest przenoszona z pokolenia na pokolenie drogą ustną. [...] Wielu Tajlandczyków wierzy, że legenda Nang Nak, jest - jeśli nie w całości - to przynajmniej w znacznej części prawdziwa'' - Krzysztof Gonerski ,,Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy''
Pocong
,,Znany m.in. w Malezji duch zmarłej osoby, którego ciało owinięte jest szczelnie białym suknem. Na głowie ma zawiązaną charakterystyczną kokardę z materiału'' - Krzysztof Gonerski ,,Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy'' (przypis 313 na str. 380).
Tajlandzkie duchy i wampiry
,, [...] legendarna Mae Nak, jest phi tai tong glom. Określenie to oznacza złego ducha kobiety, która zmarła podczas porodu i urodziła martwe dziecko.
[...] przedstawia historię klasowej piękności Gir, która podczas wycieczki została opętana przez ducha phi pop, żywiącego się wątrobą ludzi. Dziewczyna po powrocie do college'u pod wpływem demona zmienia się nie do poznania. Uwodzi chłopaków tylko po to, że by pożreć ich wnętrzności.
[...] popularna postać z miejscowego folkloru, phi kraseu. Duch ten jest rodzajem wampira, którego głowa wraz z wnętrznościami odrywa się od reszty ciała i wyrusza na polowanie (przysmak: krew kobiet tuż po porodzie). [...]
W tajlandzkim folklorze istnieje wiele duchów przypisanych do konkretnego drzewa. Jednym z nich jest nang takian, zwany też Lady Takien. Jest on strażnikiem hopea odorata, potężnego drzewa o skórzastych liściach, cenionego ze względu na jego jakość. [...] Każda z opowieści w filmie poświęcona jest innej postaci z tajlandzkiego folkloru. Pierwsza opowiada o schorowanej, nieopuszczającej łoża staruszce, którą mieszkańcy wioski podejrzewają, że jest wampirem zwanym na północy Tajlandii phi paup. W drugiej opowiastce pewien młodzieniec nawiedzany jest przez ducha kobiety phi tanee (Prai - Ta - Ni), która uwodzi go podczas snu i wysysa z niego życiodajną energię. Trzecia nowela opowiada o młodym małżeństwie, które spodziewa się dziecka, lecz plany na przyszłość komplikuje demon phi pong kang (phi poung khang) - wampir wypijający krew z dużego palca u stopy śpiących osób. [...].
Kuman thong to inna postać z rodzimego folkloru. Staje się nim duch dziecka, które zmarło w łonie kobiety. Aby uzyskać ochronę i opiekę ducha, trzeba było zdobyć martwy płód. spalić go, a następnie wymówić magiczną inkantację. Współcześnie kuman thong to amulety - drewniane figurki przedstawiające uśmiechnięte małe dzieci.
[...] Większość rodzimych ghost story sięga po postać osoby, która zmarłą gwałtowną śmiercią, czyli po ducha phi tai hong. [...]'' - Krzysztof Gonerski ,,Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy''
Krai Thong
,,Sporą popularnością cieszyły się również filmy o legendarnym herosie Krai Thongu, który zasłynął ze zwycięstwa nad królem krokodyli Chalawanem. W filmie z 1980 r. 'Krai Thong' słynny bohater ratował z paszczy bestii piękną Luemlaiwan'' - Krzysztof Gonerski ,,Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy''
Subskrybuj:
Posty (Atom)